AKTUÁLNE: Umúdri sa konečne počasie? Okrem snehových závejov nás v týchto oblastiach čaká aj poľadovica a mrazivé teploty

Lucia Mužlová Ešte viac

FOTO TASR - Oliver Ondráš

Do našej oblasti prúdi studený vzduch. Prevažne zamračené, na západe snehové prehánky. Teploty -5 až 0 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku prevažne zamračené, snehové prehánky. Najnižšie ranné teploty -3 až -6 a najvyššie denné -3 až 0 stupňov C.

FOTO TASR – Lýdia Vojtaššáková

Na strednom Slovensku prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty -4 až -9 a najvyššie denné -5 až -1 stupeň C. Na východnom Slovensku prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty -4 až -8 a najvyššie denné -5 až -1 stupeň C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne zamračené, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -10 a najvyššia denná -7 stupňov C. Vo výške 1500 m prevažne zamračené, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -13 a najvyššia denná -10 stupňov C. Vo výške 2000 m prevažne zamračené, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -16 a najvyššia denná -13 stupňov C.

Severné Slovensko môže aj v noci a v piatok (4.1.) miestami očakávať tvorbu snehových jazykov a závejov. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.

Foto: pixabay

„Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity,” upozorňuje SHMÚ, ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahu 1. stupňa pre viaceré okresy Žilinského, Banskobystrického a Prešovského kraja, s platnosťou do piatka 9.00 h.

Hoci väčšina sledovaných diaľničných úsekov, rýchlostných ciest, ciest prvej až tretej triedy a horských priechodov (HP) na území Slovenska je zjazdná, sneženie a silný vietor naďalej komplikujú dopravu najmä na severnom Slovensku a v Bratislave. Informuje o tom Slovenská správa ciest na portáli zjazdnost.sk a Stella centrum na svojej webovej stránke.

SSC okrem iného upozorňuje na poľadovicu na ceste II/502 Doľany – Trstín – Dechtice a na cestách tretej triedy v obvode Buková. Horský priechod Svrčinovec – Mosty u Jablunkova na ceste I/11 je do 21.00 h pre skrížené kamióny neprejazdný obojsmerne. Pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky sú naďalej neprejazdné HP Donovaly a Šturec (od Banskej Bystrice).

Foto: unsplash/Click and Learn Photography

Podľa Stella centra treba počítať s ťažkou prejazdnosťou najmä na Kolibe, Kramároch, Karlovej Vsi a v Lamači, kde je na cestách zmrznutá vrstva rozjazdeného snehu.

Husto sneží v lokalitách Skalité, Čierne-Polesie, Svrčinovec, Dovalovo, Východná, Spišský Hrhov, Turany, Važec, Tatranská Štrba, Vrútky, Nitrianske Rudno, Donovaly, Trstená, Šturec, Liptovský Hrádok, Námestovo a Dolný Kubín.

Pozri aj: Toto je najkritickejší vek v živote človeka, tvrdia odborníci. Dôvod je bohužiaľ alarmujúci a to aj na Slovensku

TASR

0
Komentovať (0)