AKTUÁLNE: Uvoľňovanie opatrení sa zrýchľuje. Tieto obchody a prevádzky otvoria už túto stredu

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto TASR/Pavol Zachar

Už minulý týždeň premiér Igor Matovič avizoval, že k uvoľňovaniu prísnych opatrení by mohlo dôjsť aj skôr. Keďže na Slovensku máme stále nízky počet nových prípadov nákazy koronavírusu, aj ekonomika by sa mohla rozbehnúť rýchlejšie.

Premiér Igor Matovič naznačil možnosť, že by sa mohlo urýchliť otváranie prevádzok na Slovensku. A to v prípade, ak sa počet nakazených novým koronavírusom udrží na podobne priaznivých číslach do pondelka budúceho týždňa. „Držme sa, sme výborní a šanca, že od 6. mája budú otvorené všetky obchody mimo obchodných centier, sa dramaticky zvyšuje … a ak, tak budú platiť rovnako prísne hygienické podmienky ako doteraz – hygiena rúk/rukavice pri vstupe, 2 metrové odstupy v radoch a najmä 25 m2 na zákazníka bez ohľadu na plochu predajnej plochy,“ napísal premiér na Facebooku.

2. fáza uvoľňovania opatrení by sa mala začať už túto stredu, 6.5.2020. Otvárať by sa mali nasledovné prevádzky a obchody:

Druhá fáza uvoľňovania opatrení:

  • ubytovanie- krátkodobé, bez spoločného stravovania, jedlo na izbu, s WC a kúpeľňou, bez iných služieb
  • salóny- kaderníctva, pedikúra, manikúra
  • vonkajšie turistické atrakcie
  • taxi služba
  • detské kluby do 10 rokov
  • bohoslužby a svadby

Rozhodnutie odborníkov z Ústredného krízového štábu

Dnes zasadal Ústredný krízový štáb a teda konzílium odborníkov. Práve odborníci, ktorí sú jeho súčasťou rozhodovali o tom, ako sa ďalej budú zmierňovať opatrenia, ktoré na Slovensku momentálne platia. Na dnešný deň zvolal premiér Igor Matovič brífing, ktorý niesol názov: Sloboda je zodpovednosť. Druhú vlnu epidémie si nemôžeme dovoliť.

Dnes to smeruje k tomu, že sa niečo urýchli, niečo bude otvorené skôr, ale tak aby sme si to nepokazili,“ povedal Matovič naživo v rádiu Expres len pár hodín pred tlačovou besedou. 

Igor Matovič na tlačovej konferencii avizoval, že sme včera mali 5 pozitívne testovaných pacientov. To však nie je dôvod na to, aby sme podceňovali opatrenia, ktoré sú zavedené. „Môžeme povedať, že ak máme dnes 800 ľudí pozitívne testovaných, na Slovensku ich môže byť až 1600. Ak použijeme násobok 6, je ich až 4000. To len v prípade, že použijeme vedecký názor, že mimo testovaných je pozitívnych 3 až 6-násobok ľudí.“

„Výsledky, ktoré má Slovensko sú unikátne, sme jednotkou v rámci celej Európy, sme na tom naozaj veľmi dobre“ doplnil Matovič.

Spája sa fáza 2 a 3

Prvá fáza je za nami. Druhá sa spája s treťou. Od stredy bude umožnené aj krátkodobé ubytovanie. Jedlo bude prinesené na izbu. Izba musí mať WC a kúpeľňu, bez poskytovania služieb wellness. Ku kaderníctvam pribudli soláriá, holičstva a kozmetika. Vonkajšie turistické atrakcie (hrady, zámky, zoo), taxi služby, bohoslužby, svadby. Nie sú tam však kluby pre deti do 10 rokov.

Pribúda zároveň aj tretia fáza. Otvárajú sa obchody bez rozdielu veľkosti plochy, verejné stravovanie, rehabilitačné služby, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene. To všetko za prísnych hygienických opatrení.

Verejné stravovanie musí mať zabezpečenú každohodinovú dezinfekciu, stoly v dostatočnej diaľke od seba. Na terasách môžu byť pri jednom stole maximálne dvaja ľudia a okraje stolov od seba vzdialené 2 metre. Pokiaľ sa ubytujete v hoteloch, môžete sa stravovať na terase, prípadne vám jedlo donesú na izbu.

V rámci rehabilitačných služieb to budú len suché procedúry. Čo sa týka galérií a múzeí, platia prísne opatrenia ako v obchodoch.

Skúšanie odevov sa dovoľuje s tým, že si zákazník musí vydezinfikovať ruky. Skúšaný tovar sa následne na 24-hodín odkladá, nemôže si ho vyskúšať nikto iný. „Zároveň sa mení aj kĺzavý medián a to zo 150 na 50. V prípade, že sa situácia zhorší, začneme brzdiť,“ povedal Matovič.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: