AKTUÁLNE: V noci udrelo viac ako 10-tisíc bleskov. Celodenné dažde nás budú trápiť aj naďalej

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR

Väčšina územia Slovenska musí aj naďalej počítať s výdatnejšími zrážkami. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred dažďom.

Foto: pexels

Platia výstrahy pre kraje

Výstrahy druhého stupňa platia pre Nitriansky, Trenčiansky, Žilinský, Banskobystrický a časť Košického kraja. Podľa meteorológov môže počas intenzívneho dažďa padnúť miestami 40 až 70 milimetrov. „Očakáva sa aj výskyt búrok, ktoré budú ojedinele sprevádzané intenzívnymi krátkodobými lejakmi s úhrnmi aj viac ako 20 milimetrov za hodinu,“ uvádza SHMÚ.

Výstrahy prvého stupňa platia pre Bratislavský a Trnavský kraj. Podľa odhadov meteorológov môže miestami padnúť 30 až 45 milimetrov zrážok. Aj tu sa však môžu vyskytnúť búrky sprevádzané intenzívnymi krátkodobými lejakmi, pri ktorých môže spadnúť viac ako 20 milimetrov za hodinu. Dážď môže spôsobiť škody menšieho či väčšieho rozsahu. Výstrahy druhého stupňa platia predbežne od nedele od 22.00 h do pondelka (9. 9.) do 14.00, resp. 19.00 h, výstrahy prvého stupňa do 11.00 h.

Foto: pexels

Udrelo viac ako 10-tisíc bleskov

Ako uviedlo imeteo.sk, máme za sebou búrlivú noc, ktorá priniesla do západnej polovice Slovenska spolu až viac ako 10 000 bleskov. Búrky boli počas noci bleskovo veľmi aktívne. Detekcia bleskov k 5:30 zaznamenala za 24 hodín na našom území viac ako 10 300 bleskových výbojov. Najvyšší úhrn spadlo v Šali a to až 54,4 mm. Nasledujú Zlatníky s 50,7 mm a na ďalších miestach, predovšetkým Nitrianskeho, Trenčianskeho a Žilinského kraja spadlo od 30 do 45 mm zrážok.

Zrážkové pásma budú postupovať od juhozápadu na severovýchod v dvoch výrazných vlnách. Prvá by mala prejsť cez Slovensko v noci zo soboty na nedeľu (8. 9.), druhá, podľa meteorológov výraznejšia, v noci z nedele na pondelok. „Do pondelkového večera môže ojedinele spadnúť aj viac ako 100 milimetrov zrážok,“ približuje SHMÚ na sociálnej sieti.

Foto: pexels

Počasie u nás ovplyvňuje zvlnený studený front. Prevažne zamračené a prechodný dážď. Teploty 15 až 20 stupňov C. Na západnom Slovensku prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 16 až 13 a najvyššie denné 18 až 21 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 15 až 10 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 15 až 11 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšia ranná teplota 10 a najvyššia denná 12 stupňov C. Vo výške 1500 m prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšia ranná teplota 7 a najvyššia denná 9 stupňov C. Vo výške 2000 m prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšia ranná teplota 4 a najvyššia denná 6 stupňov Celzia.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: