AKTUÁLNE: V týchto častiach Slovenska očakávajte pozostatky silného vetra aj sneženie. Výstrahu vydalo aj SHMÚ

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR (Adriána Hudecová)

Počas víkendu sme mnohí mohli byť svedkami silného vetra, ktorý ovplyvnil takmer celé územie Slovenska. Mnoho domácností sa ocitlo bez elektriny, búrky zasiahli najmä stredné Slovensko, vietor však ničil vo všetkých krajoch.

Foto: pxhere.com

Prevažnú časť územia Slovenska s výnimkou niektorých okresov na východe potrápil silný vietor. Na svojej webovej stránke o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahy.  Najsilnejší vietor meteorológovia zaznamenali na severe krajiny v pásme nad hranicou lesa. Vo viacerých okresoch Žilinského a Banskobystrického kraja, ako aj v okrese Poprad v nárazoch rýchlosť vetra miestami dosiahla 135 až 160 kilometrov za hodinu. „Predpokladaná rýchlosť vetra je v danom ročnom období a danej oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ uviedol SHMÚ, ktorý pre tieto lokality vydal výstrahu druhého stupňa so začiatkom o polnoci.

Výstrahu druhého stupňa pred vetrom vyhlásili meteorológovia aj pre časti Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja, kde rýchlosť vetra v nárazoch dosahovala 85 až 90 kilometrov za hodinu. Pre zvyšné časti územia Slovenska platí výstraha prvého stupňa.

Na strednom Slovensku zostalo po mimoriadne veternej noci bez elektriny asi 30.000 odberateľov. TASR o tom v pondelok informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš. „Mimo prevádzky máme 400 trafostaníc. Elektrikári sú v plnom nasadení. Čaká ich mimoriadne náročný deň,“ povedal hovorca s tým, že viac informácií doplní okolo 8. hodiny.

Počasie u nás ovplyvňuje tlaková níž. Prevažne zamračené, na severe občasný dážď, na horách sneženie. Teploty 5 až 10 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 5 až 2 a najvyššie denné 7 až 10 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 4 až -1 a najvyššie denné 5 až 9 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 4 až 0 a najvyššie denné 5 až 9 stupňov C.

Foto: pixnio.com

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne zamračené, sneženie. Najnižšia ranná teplota -2 a najvyššia denná 3 stupne C. Vo výške 1500 m prevažne zamračené, sneženie. Najnižšia ranná teplota -5 a najvyššia denná -1 stupeň C. Vo výške 2000 m prevažne zamračené, sneženie. Najnižšia ranná teplota -8 a najvyššia denná -4 stupne C.

Tlaková níž prináša na naše územie aj ochladenie. Aktuálne sneží na severe Slovenska a teploty klesli pod bod mrazu. V Tatranskej Javorine je aktuálne -2,7 °C, v oblasti Podbanského -1,8 °C, v Liesku -0,5 °C a v Oravskom Veselom, či v Starej Lesnej rovná 0 °C. V Poprade je +0,5 °C. Na severe sa súčasne vyskytuje sneženie, ktorý by tu malo zotrvať do poludňajších hodín. Zasnežený je horský priechod Podspády, či Besník. Kašovitý sneh o hrúbke 2 cm je aj na horskom priechode Čertovica a v okolí Heľpy. Ďalšie, výraznejšie sneženie dorazí nad severné Slovensko v priebehu dnešného večera.

TASR, imeteo.sk
0
Komentovať (0)