AKTUÁLNE: Vláda rokuje o zvyšovaní minimálnej mzdy. Polepšiť by sme si mohli aj o viac ako 60 eur mesačne

TASR Ešte viac

Foto: pixabay

Ministerstvo práce predloží na rokovanie vlády návrh nariadenia na zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 580 eur zo súčasnej úrovne 520 eur, avšak s nesúhlasom zástupcov zamestnávateľov.

Foto: pxhere

Oznámil to v pondelok minister práce Ján Richter (Smer-SD) po skončení rokovania tripartity. Odborári trvali na razantnejšom raste na 635 eur, zamestnávatelia boli naďalej zásadne proti navrhovanej výške ministerstvom a presadzovali zvýšenie na 552,20 eura.

Ministerstvo práce predloží na rokovanie vlády návrh nariadenia na zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 580 eur zo súčasnej úrovne 520 eur, avšak s nesúhlasom zástupcov zamestnávateľov, ktorí mali k návrhu výhrady na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady. Sociálni partneri, ako aj rezort práce sú pritom ochotní rokovať aj o odpojení minimálnej mzdy od príplatkov.

Foto: pxhere

“Tripartita nedospela k dohode pri návrhu nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy. Jednotne všetci sociálni partneri boli proti návrhu, odborári navrhovali viac, zamestnávatelia menej,” zhodnotil minister práce Ján Richter (Smer-SD). Podľa ministra nebol až taký problematický samotný návrh výšky minimálnej mzdy, ale najmä nadväzujúcich 42 príplatkov, ktoré sa odvíjajú od minimálnej mzdy.

Odborári naďalej trvali na razantnejšom raste minimálnej mzdy na 607,80 eura. “Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR zotrváva na svojom stanovisku, vychádzame zo 60 % priemernej predpokladanej mzdy v národnom hospodárstve. Pôvodný návrh bol 635 eur, po istých diskusiách a po vyhodnotení štatistík sme náš návrh upravili,” priblížila viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga tiež kritizoval poslaneckú novelu za to, že nebol k nej legislatívny proces. “Vraciame sa ako keby spiatočkou. To, čo už parlament odsúhlasil, prerokovávame na tripartite. Momentálne nepotrebujeme tak rýchlo upravovať zákon o minimálnej mzde, lebo ju na rok 2020 stanoví vláda na svojom zasadnutí a pre rok 2021 ‘pretečie ešte veľa vody’,” myslí si Kiraľvarga.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: