AKTUÁLNE: Vláda zavádza nové opatrenia. Takéto obmedzenia platia od 1. septembra

TASR Ešte viac

FOTO TASR – Dano Veselský

Zasadnutie konzília epidemiológov spustilo nové opatrenia. Toto všetko platí od septembra.

Konzílium epidemiológov neodporúča na Slovensku organizovanie hromadných podujatí. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) po jeho štvrtkovom zasadnutí na Úrade vlády SR avizoval od septembra do októbra zákaz podujatí nad 1000 ľudí vrátane športových. Zákaz má platiť aj pre interiérové hromadné podujatia nad 500 ľudí, ako aj tie po 23.00 h s výnimkou svadieb. Zároveň sa má na polovicu obmedziť kapacita kúpalísk a akvaparkov.

Rokovali epidemiológovia

Konzílium epidemiológov po štvrtkovom rokovaní na Úrade vlády SR rozhodlo odporučiť obyvateľom Slovenska, najmä rodičom s deťmi, zvážiť v závere augusta cestovanie do zahraničia. Ako informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), aktuálny zoznam menej rizikových krajín nebudú prehodnocovať do 1. septembra, budú však prehodnocovať rizikové regióny v jednotlivých krajinách. Napríklad v Českej republike ide o Prahu a okolie, v Chorvátsku medzi rizikové regióny pribudla Splitsko-Dalmatínska župa pri Jadranskom mori, kde dovolenkujú aj Slováci. V súvislosti so začiatkom nového školského roka sa nebudú môcť v septembri konať hromadné podujatia. Kapacita kúpalísk a akvaparkov bude obmedzená o polovicu.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Prehodnocovanie krajín

Dôvodom opatrení konzília v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu je pokračujúci nárast nakazených ľudí, keďže denne pribúdajú desiatky prípadov.

Od začiatku tohto mesiaca do 12. augusta na Slovensku pribudlo zhruba štyristo infikovaných osôb. “Konzílium sa rozhodlo odporučiť, aby každý občan krajiny a najmä tí, ktorí majú maloleté deti, študentov, zvážili nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. Pokiaľ sa rozhodnú cestovať, rozhodli sme sa im nekomplikovať život a nebudeme do 1. septembra prehodnocovať menej rizikové krajiny,” povedal Krajčí.

FOTO TASR – Roman Hanc

Musíme byť zodpovední

“Avšak rozhodli sme sa, že je zodpovedné zadefinovať rizikové regióny v jednotlivých krajinách a počnúc dnešným dňom (štvrtok) každé dva týždne budeme aktualizovať tieto údaje,” podotkol minister zdravotníctva. Rizikovosť jednotlivých krajín sa podľa neho môže pravdepodobne od začiatku septembra meniť. Minister upozornil, že počet nakazených výrazne stúpa napríklad v Nemecku, vo Francúzsku či v Španielsku. Okrem rizikových regiónov v Česku a Chorvátsku poukázal aj na rizikové poľské pohraničné regióny Sliezske a Malopoľské vojvodstvo. “S výnimkou troch regiónov je Španielsko viac-menej celé rizikové, veľmi rizikové je najmä Katalánsko a okolité regióny. Takisto stúpa ochorenie aj vo Francúzsku, v Belgicku, na Malte, v Írsku, Dánsku, vo Veľkej Británii a v Estónsku,” podotkol Krajčí.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: