AKTUÁLNE: Vo veku 64 rokov zomrela slávna česká speváčka. Známy hit má aj so skupinou Vidiek

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pixabay

Smutná správa zasiahla aj Slovensko, ktoré si na speváčku menom Věra Bílá určite pamätá a to najmä vďaka piesni Ó, maňo, ktorú naspievala spolu s Jankom Kuricom. ​Speváčku v pondelok večer previezli vo vážnom stave do Fakultnej nemocnice Plzeň, kde v utorok dopoludnia zomrela.

Vo veku nedožitých 65 rokov zomrela v utorok ráno na infarkt česká rómska speváčka Věra Bílá. S odvolaním sa na rodinného príslušníka o tom informoval server Romea.cz. Interpretka, ktorá spievala po rómsky, česky i slovensky, mala už dlhší čas zdravotné ťažkosti, uviedla česká spravodajská televízna stanica ČT24.

Věra Bílá sa narodila 22. mája 1954 v Rokycanoch, v hudobnej rodine. Začala spievať už ako osemročná. V pätnástich rokoch sa vydala. Spolu s manželom si adoptovali syna Františka. O neho v Rokycanoch v roku 2013 prišla za tragických okolností. V rodisku sa začala venovať hudobnej tvorbe a stala sa uznávanou speváčkou rómskych, ale i českých a slovenských piesní. Speváčka na seba a svoju skupinu Kale upozornila v roku 1995, keď vydala za pomoci producentky Zuzany Navarovej album Rom pop, na ktorom svoje vlastné skladby predstavila skupina Kale. Pre mnohých bola už 40-ročná rómska speváčka z Rokycian skutočným objavom, aj keď sa hudbe venovala od detstva.

V roku 1998 vydala skupina Kale s Věrou Bílou druhý album Kale kalore a dokázala vypredávať desiatky európskych koncertných pódií. Vo Francúzsku ju zbožňovali, v Kanade jej dokonca ponúkli trvalý pobyt a v Spojených štátoch sa stala hviezdou festivalu rómskej kultúry z celého sveta. Na svetových pódiách zožala úspechy a začala vydávať vlastné platne. Legendárna speváčka pred rokmi vypredávala aj parížsku Olympiu a vystupovala v Bielom dome. Spievala vtedajšiemu americkému prezidentovi Billovi Clintonovi.

Objavila sa aj na striebornom plátne napr. vo filmoch Dušana Hanáka Ružové sny a Ja milujem, ty miluješ. V minulosti slávna speváčka však začala holdovať hazardu a mnoho peňazí minula na hracie automaty. Z tohto dôvodu sa dostala do finančných problémov. V roku 2002 vystúpila Věra Bílá aj na koncerte v bratislavskej Športovej hale na Pasienkoch. Publiku sa predstavila so svojou skupinou Kale a nechýbalo ani osvedčené dueto s Jankom Kuricom zo skupiny Vidiek O maňo.

„Keď mi Boh nedal deti, vynahradil mi to niečím iným,“ vravievala Věra Bílá. Pôvodne sa mala Věra Bílá vrátiť tento týždeň v piatok na pódiá a odštartovať svoj comeback koncertom s Janom Bendigom a Milanom Krokom.

V najbližšie dni chystala turné a návrat, no to sa jej už nepodarilo. Pripomeňte si ju práve známym hitom. Česť jej pamiatke.

0
Komentovať (0)