AKTUÁLNE: Vyťahujte bundy, letné počasie sa končí. Na Slovensko prichádza prudké ochladenie

Kristína Hagarová , TASR Ešte viac

Foto: pixabay

V posledných dňoch sme pociťovali na našom území poriadne teplé počasie. Teplo zažívali aj ostatné európske krajiny. Mnohí z nás sa ešte snažili teplo využiť na prechádzky alebo aj kúpanie.

Ako uvádza portál Imeteo, za teplé počasie môže príliv teplého vzduchu, to sa však čoskoro zmení a čaká nás výrazná zmena, čo sa týka počasia. V posledných dňoch boli na našom území aj teploty, ktoré dosahovali 30 stupňov Celzia. K nášmu územiu sa však blíži studený front, ktorý Slovensko zasiahne už počas štvrtka. Streda bude teda posledným slnečným a veľmi teplým dňom. Štvrtok už bude sprevádzať oblačnosť a aj prehánky.

Prichádza studený front

Studený front do našej oblasti prinesie chladnejší vzduch. Teploty sa na našom území ochladia približne o 10 stupňov Celzia. Ochladenie bude výrazné počas dňa, ale aj počas noci. Nočné a ranné teploty môžu klesať až k nule. Pohybovať sa budú od +9 do +1 °C. Letné a nadpriemerne vysoké teploty tak na Slovensku končia a nastúpi jesenné počasie.

Teploty klesnú aj o 10 stupňov

Ako uvádza TASR výraznejšie ochladenie čaká Slovensko už koncom aktuálneho týždňa, chladné budú najmä rána. Na sociálnej sieti o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Vo štvrtok (17. 9.) postúpi od severu cez územie Slovenska podľa meteorológov studený front, za ktorým k nám prenikne chladný vzduch. “Ochladenie tak pocítime už v noci zo štvrtka na piatok (18. 9.) a nasledujúce noci budú ešte chladnejšie, pretože zoslabne vietor a nebude takmer žiadna oblačnosť. Vzduch bude navyše suchý,” komentovali.

Foto: maxpixel

V horských dolinách tak teplota môže podľa SHMÚ klesnúť až na hodnoty okolo nuly a aj v najteplejších oblastiach bude minimum nižšie ako desať stupňov Celzia. Ojedinele, v dolinách a kotlinách miestami, treba počítať aj s prízemnými mrazmi.  V utorok ešte ovplyvňovalo počasie na Slovensku mohutná tlaková výš. V strednej Európe a jej širšom okolí sa udržiava veľmi teplý vzduch, preto je v denných hodinách podľa meteorológov mimoriadne teplo. Aj noci sú teplé, avšak na niektorých miestach Slovenska sú aj počas tejto veľmi teplej periódy už rána chladnejšie.

V noci z pondelka (14. 9.) na utorok klesla teplota vzduchu najnižšie na stanici pri Dobšinskej ľadovej jaskyni, kde namerali približne päť stupňov Celzia. Naopak, na stanici v Mlynskej doline v Bratislave bolo minimum rovných 19 stupňov Celzia.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: