AKTUÁLNE: Z Českej republiky sa na nás valila katastrofa. V najbližších hodinách očakávajte aj 7 centimetrové krúpy

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR

Horúčavy už nebudú trvať dlho. Na Slovensku totiž začal počasie ovplyvňovať v pondelok večer studený front. Priniesť môže prehánky a búrky, a to predovšetkým na západe a severe krajiny. Vyskytnúť sa môžu aj silné búrky so silným vetrom. Na východe Slovenska hrozia silné búrky skôr v utorok (2. 7.). Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iMeteo.sk (@imeteo.sk) on

Pred príchodom studeného frontu aktuálne na Slovensku vrcholí prílev veľmi teplého tropického vzduchu od juhozápadu. Teplota na niektorých staniciach už presiahla 30 stupňov Celzia. „Prvá bola stanica Kuchyňa na Záhorí, no zaujímavé je, že potom boli medzi ďalšími stanice v Tatrách a okolí – Poprad, Tatranská Lomnica, Kežmarok, Švedlár, Rabča a podobne,“ spresnil SHMÚ. V okolí Tatier je podľa meteorológov však teplejší vzduch. Lokálne oteplenie je zrejme vyvolané fohnovým efektom pri prepadávaní vzduchu cez horské prekážky.

„Pred približujúcim sa frontom prúdenie teplého vzduchu ešte zosilnie a najteplejšie v pondelok budú stanice na západe Slovenska, kde teplota postupne miestami presiahne 35 stupňov Celzia, pričom maximá môžu byť na úrovni okolo 37 stupňov Celzia. Nie je vylúčené, že to bude aj trochu viac,“ podotkol SHMÚ.

Na studenom fronte sa včera začali vytvárať búrky v susednom Česku a produkovali krúpy, ktoré mali priemer až niekoľkých centimetrov. Dnes sa búrky s krúpami očakávajú aj u nás, informovalo imeteo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iMeteo.sk (@imeteo.sk) on

V susednej Českej republike spôsobovali včerajšie búrky poriadne komplikácie. Bez dodávok elektrickej energie bolo viac ako 66 000 odberných miest, no strhnuté elektrické vedenia a vyvrátené stromy zasa tak veľa škôd nespôsobili. Intenzívne búrky s krúpami zasiahli aj mesto Olomouc. Najväčšie krúpy však búrky produkovali na Příbramsku. Tu zaznamenali krúpy s priemerom až 7 cm, dodáva imeteo.

Meteorológovia varujú pred vysokými teplotami, ktoré môžu najmä na západe Slovenska dosiahnuť až 36 stupňov Celzia. Na celom Slovensku zároveň hrozia búrky s krúpami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Výstraha pred horúčavami platí takmer pre celé Slovensko. V Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji platí do 18.00 h výstraha druhého stupňa. Teplota vzduchu tam totiž môže dosiahnuť 35 až 36 stupňov Celzia. Pre ostatné kraje na Slovensku platí do 18.00 h výstraha prvého stupňa pred horúčavami. Teplota tam môže dosiahnuť 33 až 34 stupňov Celzia. Meteorológovia upozorňujú na to, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iMeteo.sk (@imeteo.sk) on

SHMÚ zároveň varuje na celom Slovensku pred búrkami s krúpami. Vydal preto výstrahu prvého stupňa. S búrkami môžu byť spojené aj krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

0
Komentovať (0)