AKTUÁLNE: Zima povedala posledné slovo. Čaká nás postupné otepľovanie, teploty až do +14 stupňov v týchto oblastiach Slovenska

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pixabay

Aktuálne na Slovensku stále prevláda prúdenie zo severu, ktoré na Slovensko v uplynulých 48 hodinách prinieslo ochladenie a sneženie. Najviac snehu napadlo na severe Slovenska, malo to byť až okolo 30 centimetrov čerstvého snehu. Zima ale zdá sa povedala svoje posledné slovo.

Foto: pixabay

V najbližších dňoch nás čaká výrazné otepľovanie. Teploty stúpnu na +7 až +11 stupňov, v niektorých oblastiach a teda na juhu Slovenska až do +14 stupňov.Teplý front prinesie síce oteplenie, no môže priniesť aj zrážky. Ak by boli snehové, kvôli vyšším teplotám sa dlho neudržia. Tlaková výš prinesie slnečné a jasné počasie, ktoré by malo nastúpiť už v piatok. Pekne má byť aj počas víkendu a príjemné teploty by mali vydržať celý budúci týždeň.

A teraz k aktuálnemu počasiu na dnešný deň. Na území Slovenska sa vo vlhkom a chladnom severozápadnom prúdení vyskytujú početné prehánky, zväčša snehové. Na severe miestami aj trvalejšie sneží. Zároveň pretrváva i veterné počasie. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Najmenej zrážok je v závetrí hôr na juhu stredného Slovenska a v Košickom kraji. „Zároveň je dosť veterno, nárazy severozápadného až severného vetra dosahujú okolo 50 kilometrov za hodinu, na západe a juhovýchode až okolo 70 kilometrov za hodinu,“ spresnili meteorológovia. Zrážky budú podľa ich slov k večeru ubúdať, podobne bude slabnúť aj vietor.

Meteorológovia očakávajú aj v stredu (13. 2.) na horách stredného a severného Slovenska silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa. Nad pásmom lesa sa v Žilinskom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. Takáto rýchlosť vetra predstavuje potenciálne nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Foto: pixabay

Počasie u nás ovplyvňuje teplý front. Premenlivá oblačnosť, na západe a severe prehánky. Teploty 0 až 5 stupňov C. Na západnom Slovensku prevažne oblačno a prehánky dažďa so snehom. Najnižšie ranné teploty -1 až -4 a najvyššie denné 2 až 5 stupňov C. Na strednom Slovensku premenlivá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty -2 až -7 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C. Na východnom Slovensku premenlivá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty -2 až -6 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne oblačno a snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -7 a najvyššia denná -1 stupeň C. Vo výške 1500 m prevažne oblačno a snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -9 a najvyššia denná -4 stupne C. Vo výške 2000 m prevažne oblačno a snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -12 a najvyššia denná -7 stupňov Celzia.

0
Komentovať (0)