AKTUÁLNE: Zobudili sme sa do bieleho rána. Vieme, kde na Slovensku napadne aj 15 cm čerstvého snehu

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: TASR Michal Svítok

Meteorológovia upozorňujú na poľadovicu, vietor, vietor na horách, sneženie a snehové jazyky a záveje. Poľadovica hrozí v piatok na celom Slovensku.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 1. stupňa od polnoci do 10:00 v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji, pričom v ostatných krajoch táto výstraha platí do 18:00. „Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravu, pohyb osôb či infraštruktúru. Môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,” varujú meteorológovia.

Foto: archív TASR

Meteorológovia na piatok takisto vydali výstrahu 1. stupňa pred vetrom v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom a niektorých okresoch Trenčianskeho kraja. Platiť bude od 5:00 do 16:00. „Miestami sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo rýchlosť 65 – 85 km/h. Táto rýchlosť môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,” uvádza SHMÚ.

V Banskobystrickom, Žilinskom, a niektorých okresoch Trenčianskeho, Prešovského a Košického kraja platí výstraha 1. stupňa pred snežením od polnoci do 12:00. Rovnakou výstrahou meteorológovia varujú aj pred snehovými jazykmi a závejmi od polnoci a do 18:00 v Žilinskom a niektorých okresoch Banskobystrického, Trenčianskeho a Prešovského kraja.

Na Slovensko dorazilo sneženie

Ako informuje imeteo.sk, na naše územie dorazilo výdatné sneženie a ráno sa mnohé oblasti Slovenska zobudili do bieleho a zasneženého rána. Na cestách treba počítať s dopravnými komplikáciami.

FOTO TASR – Pavol Zachar

Najviac snehu sa očakáva na severnom Slovensku, kde by v nižších polohách malo napadnúť od 5 do 10 cm nového snehu a v oblasti hôr až okolo 15 cm. Vo zvyšných oblastiach nášho územia sa očakáva do 5 cm nového snehu, v oblasti hôr až do 10 cm nového snehu. Už ráno sa tak pripravte na dopravné komplikácie, ktoré budú najhoršie predovšetkým na horských priechodoch, kde napadne najviac snehu.

Víchrica Bianca spôsobila v Nemecku a Rakúsku veľké škody. Vietor tam fúkal rýchlosťou od 90 do 120 km/h. U nás síce vietor až tak silno nefúka, aj tak spôsobuje problémy v podobe popadaných konárov na cestách a dopravných značení. Najsilnejší je na západe, kde fúka rýchlosťou do 40 km/h. Na ostatnom území fúka skôr miernejší vietor. Silný vietor je aj na hrebeňoch hôr.

Situácia na cestách

FOTO TASR – Pavol Zachar

Kvôli sneženiu sú pre nákladné autá nad 10 m uzavreté horské priechody Donovaly a Šturec. Horský priechod Príslop je uzavretý pre autá nad 12 m. Pozor si dajte aj na neupravené cesty medzi Nitrianskym Rudnom a Novákmi a v okolí Nitrianskeho Pravna. Cestári nestíhajú odpratávať sneh ani na D1 medzi Prešovom a Košicami. Skrížený kamión je aktuálne aj na neupravenej ceste v stúpaní z Rajca na Fačkov. Na cestách buďte teda opatrní. Zdržaní a nehôd môže pribúdať.

 

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: