AKTUÁLNE: Zomrel významný český herec. Hral vo filmoch ako Marečku, podejte mi pero alebo Vrchní, prchni!

TASR Ešte viac

Foto: pixabay

Vo veku 88 rokov zomrel vo štvrtok nadránom český herec, grafik, maliar a scénograf Jaroslav Weigel, dlhoročný člen pražského Divadla Járy Cimrmana. Portálu Novinky.cz to potvrdil jeho kolega Zdeněk Svěrák.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Divadlo Járy Cimrmana (@ti_kteri_si_nesedaji_vlevo) on

Weigel zomrel po dlhom boji s vážnou chorobou vo vojenskej nemocnici v pražskej štvrti Střešovice. Narodil sa 2. januára 1931 v meste Rychnov nad Kněžnou. Vyštudoval výtvarnú výchovu a históriu na Pedagogickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, následne pracoval ako výtvarný redaktor v časopisoch. Už v roku 1970 začal pracovať aj pre Divadlo Járy Cimrmana, kde pôsobil ako herec, scénograf a kostýmový výtvarník.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lucie (@lepetitlucy) on

Portál Novinky.cz uvádza, že patril k najzásadnejším a najdlhšie hrajúcim členom cimrmanovskej skupiny. Zoznam jeho cimrmanovských úloh je veľmi dlhý. V Divadle Járy Cimrmana herecky prvýkrát vystúpil ako továrnik Bierhanzel v hre Vražda v salonním coupé, píše na svojej stránke český Deník N. Postupne sa objavoval vo všetkých hrách divadla. Počnúc hrou Němý Bobeš z roku 1971 bol tiež autorom výpravy a kostýmov všetkých inscenácií.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Extra.cz (@extra.cz) on

Zahral si aj v niekoľkých filmoch a seriáloch. Z televíznej tvorby to boli seriály ako Případy detektivní kanceláře Ostrozrak a Na lavici obžalovaných, z celovečerných filmov snímky ako Nejistá sezóna, Rozpuštěný a vypuštěný, Jára Cimrman ležící, spící, Vrchní, prchni!, Kulový blesk, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero!, Jáchyme, hoď ho do stroje! a Vratné lahve.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: