Analytici opäť vydali dôležité upozornenie. Slovák s prekonaným covidom je považovaný za čiastočne chráneného

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Analytici veľmi často kritizujú rozhodnutia vlády a snažia sa usmerniť informácie ohľadom covid automatu, ale aj pravidiel a opatrení, ktoré sú so situáciou spojené.

Veľmi často analytici z Dát bez pátosu pomenujú aj veci, čo nie sú celkom príjemné. Kým niekedy ľudí vystrašia situáciou na Slovensku, niekedy zase ľudí upokoja s tým, že to nie je až také zlé. Najnovšie sa opäť vyjadrili k očkovaniu, ale aj k farbám covidautomatu.

“S motiváciou pre občanov máme problém od prvej podanej vakcíny. A mrzí nás aj to, že Slovák s prekonaným kovidom je považovaný len čiastočne, a nie rovnocenne za “chráneného”. Minimálne potrebujeme otvorenú diskusiu a zrozumiteľné vysvetlenia pre bežných občanov. Lebo čiernych okresov ešte pár pribudne a mnohé v pásme čiernej farby pár týždňov zostanú. Už máme v DELTE vyše 60 tisíc ľudí s potvrdeným kovidom. Teraz ich pribúda a pribúdať bude 3-5 tisíc denne, 20 tisíc týždenne, 100 tisíc za mesiac. Veľa.

Ilustračné foto: TASR

Nie, nie je to ani pre nich, a ani pre okolie a ani pre spoločnosť jednoduchšia, a ani ekonomicky lacnejšia cesta. Ale ak už si tú cestu vybrali, dostanú sa do stavu “negatívny/a”, tak prispievajú k všeobecne sa zvyšujúcej miere ochrany. Vo Svidníku +1 % za posledných 7 dní. Hm, Slovensko nakoniec asi vďaka silnej premorenosti nakoniec vyjde z DELTY a prejde DELTOU lepšie ako ALFOU. A lepšie ako iní. Je faktom, že sa dnes denne k ochrane a k protilátkam prepracuje asi 2 krát viac ľudí “infikovaním” ako “očkovaním”.

Nakazených pribudne

Za tento týždeň budeme mať: len 10-12 tisíc zaočkovaných, ale až 18-20 tisíc infikovaných A na prelome októbra/novembra to bude asi 10 tisíc a 30 tisíc. Musíme sa zmieriť s tým, že to bude až do konca roka ešte 10 týždňov a 10 krát. Vždy v neprospech očkovania. To sú fakty a chce to partiu sociológov a psychológov, ktorá si sadne za stôl a príde s návrhom. Nemožno len zakazovať, lebo nejde o poľadovicu, ktorá do utorka pominie…

Foto: TASR/Michal Svítok

Lebo tu ani konzílium, ani dátoví analytici už nepomôžu. A spoločnosť, delta sezóna a aj ekonomika a psychika spoločnosti pomoc potrebujú. Prečo si 585 tisíc občanov nad 60 rokov v októbri a aj v novembri zahrá ruskú ruletu s 1000 nábojmi, pričom 1 je “ostrý”? Tomu nerozumieme. A napišeme to rovno: len kvôli tejto pasii pre ruskú ruletu máme čierne okresy. Lebo 90 % úmrtí je zas nad 60 rokov. Tých 50 úmrtí mesačne pod 60 rokov by sme ustáli. Na pohodu v zelenej prípadne v oranžovej farbe.”

Hoci pandémia je tu s nami už nejaký čas, ešte stále nie je odborníkom v mnohých ohľadoch jasné, čo by bolo pre priaznivý vývoj najlepšie. Väčšina z nich sa stotožňuje práve s očkovaním, avšak na Slovensku chýba potrebná motivácia.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: