Bielkovinová alebo delená strava? Táto diéta je pre vás najvhodnejšia podľa veku

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Myslíte si, že existuje niečo ako perfektná strava? Mnohí odborníci tvrdia, že nie a že každý vek je špecifický niečím, čo telo potrebuje. Čo si o tom myslíte vy?

Portál Brightside roztriedil rôzne potraviny a diéty do rôznych vekových skupín a je jasné, že je to niečo, nad čím by ste sa mali zamyslieť. Práve takto sa môžete dopracovať k tomu, že bude vaše telo naozaj zdravé.

Foto: unsplash

Obdobie dospievania

V tejto fáze sa telo vyvíja a rastie, preto potrebuje veľmi veľa živín. Určite to nie je vhodný čas na diétu a vyhýbanie sa pravidelnej strave. Určite nezabúdajte na raňajky. Raňajky sú pre dospievajúceho človeka základom celého dňa, no dávajte si pozor na to, aby ich netvorili len nezdravé veci. Takže určite do vášho jedálnička zaraďte vápnik, bielkoviny a železo.

Foto: unsplash

20 rokov

Nahraďte nezdravé jedlo zdravým. Vymeňte zemiakové lupienky za pukance, mliečnu čokoládu za horkú a zmrzlinu jogurtom. Vaša strava by mala obsahovať potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny a kyselinu listovú. Myslite na orechy, ryby a ďalšie potraviny, ktoré vám dodajú energiu.

Foto: Photo by Simon Migaj from Pexels

30 rokov

Ustálenie telesných zmien znamená doplnenie niektorých druhov potravín. Teda sa zamerajte na všetko, čo je bohaté na bielkoviny, aby sa spevnili vaše kosti a svalová hmota. Vajcia, orechy, semená, výrobky zo sóje, to všetko vás bude sprevádzať. Mlieko a jogurty sú taktiež veľmi dobrými spoločníkmi.

Foto: unsplash

40 rokov

Potrebujete regulovať cukor v krvi a zvýšiť metabolizmus, čiže sa uistite, aby ste do stravy pridali vlákninu. Brokolica a zemiaky v šupke, prečo nie? Snažte sa však vyhnúť nezdravému jedlu. Konzumujte veľa ovocia a zeleniny a skúste sa vyhýbať nezdravým tukom. Keď môžete, radšej si doma niečo dobré uvarte.

Foto: unsplash

50 rokov

S vekom sa náš metabolizmus znižuje, preto sa odporúča konzumovať potraviny, ktoré môže telo ľahko schváliť. Vymeňte živočíšne produkty za rastlinné, teda napríklad kravské mlieko za mandľové. Na miesto toho, aby ste si kávu osladili cukrom, skúste radšej med. Jedzte jablká, avokádo, brokolicu, orechy, špenát a čučoriedky. Tieto potraviny znižujú príznaky starnutia a okrem toho sú aj veľmi zdravé.

Foto: unsplash

60 rokov a viac

V tejto fáze života je najdôležitejšie ovocie a zelenina. Ideálne je 5 porcií zeleniny a 2 porcie ovocia. Konzumujte potraviny, ktoré sú bohaté na železo, ako napríklad špenát, fazuľa a šošovica. Listová zelenina vám pomôže zostať fit a nezabudnite znížiť príjem soli. Pite viac vody a skúste sa úplne vyhnúť sladkým a nezdravým veciam, ako to len dokážete.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: