BLESKOVÁ SPRÁVA: Od dnes vás budú na cestách zastavovať policajti. Pripravte si nasledovné dokumenty

Lucia Mužlová , TASR Ešte viac

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Opatrenia, ktoré budú platiť počas veľkonočných sviatkov zverejnil premiér Igor Matovič ešte predvčerom. Odvtedy sa vyskytlo niekoľko desiatok otázok a nejasností. Ako to vlastne bude vyzerať na cestách?

Pokiaľ budete musieť ísť mimo svoj okres, ideálne bude mať so sebou potvrdenia. Pokiaľ cestujete za prácou, vezmite si aspoň pracovnú zmluvu. Pokiaľ máte trvalý pobyt v inom okrese, než v akom žijete, majte pri sebe napríklad nájomnú zmluvu, ktorou sa preukážete. Vždy pri sebe musíte mať občiansky preukaz.

Policajti v spojení s armádou budú robiť kontroly na hraniciach okresov, cestách R1 a R2 a na výpadovkách. Každý sa bude musieť legitimovať a vypísať dotazník, kde musí uviesť pravdivé informácie ohľadom účelu svojej cesty. Pokiaľ dodatočne Polícia SR zistí, že človek klamal, príde mu pokuta. Tá môže byť až vo výške 1659 eur, v prípade nenosenia rúška 1000 eur

FOTO TASR – Jakub Kotian

Pokiaľ sa vyberiete vo svojom okrese na prechádzku do lesa a nevedomky prejdete hranicou, policajti takéto prípady nebudú riešiť. Každý prípad bude iný a samozrejme, je potrebné použiť aj zrdravý rozum.

ZOZNAM NOVÝCH PRIJATÝCH OPATRENÍ

  • Voľný pohyb osôb vláda obmedzí na obdobie od stredy 8. apríla od 00.00 h až do pondelka 13. apríla do 23.59 h.
  • Výnimkou sú:
  • cesty do a zo zamestnania a v spojitosti s výkonom podnikateľských činností,
  • nákupy,
  • návšteva lekára,
  • pobyt v prírode v rámci toho istého okresu,
  • pohreb príbuzného,
  • starostlivosť o príbuzného či susedská výpomoc.
  • V prípade Bratislavy a Košíc platí nariadenie v rámci mesta
  • zákaz pokojne sa zhromažďovať, s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti

Takto bude vyzerať kontrola

Počas trvania opatrení na obmedzenie pohybu bude polícia v zmiešaných hliadkach s vojakmi kontrolovať zákaz pohybu na hraniciach okresov. Pri prejazde, či už prostredníctvom auta, bicykla alebo chôdzou, budú občania príslušníkom Policajného zboru vypĺňať dotazník so svojimi súkromnými a kontaktnými údajmi, ako aj s cieľom presunu. Pravdivosť údajov budú policajti vyhodnocovať priebežne. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

FOTO TASR – Oliver Ondráš

Pri kontrole je potrebné mať občiansky preukaz. Na preukázanie účelu presunu z okresu do okresu možno podľa polície predložiť napríklad pracovnú zmluvu, potvrdenie od zamestnávateľa, súdne rozhodnutie o starostlivosti o dieťa, bloček z nákupu pri ceste naspäť do okresu, potvrdenie o neodkladnom výkone živnosti alebo podnikania, či doklad o objednávke výkonu prác. Policajti deklarovali, že pri hodnovernom preukázaní účelu cesty budú voči občanom postupovať ústretovo.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: