BLESKOVÁ SPRÁVA: Tohtoročná zima udrie cez víkend! Teploty klesnú aj o 20 stupňov

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: needpix

Užite si posledné dva teplejšie dni a slnko. Najchladnejšie dni tejto zimy nás zrejme ešte len čakajú, bizarne, ku koncu marca. 

Ak teda chcete vyjsť na prechádzku dnes a zajtra na to ešte bude ideálne počasie, cez víkend a po ochladení radšej ostaňte doma. Zmeny teplôt podnecujú vznik nachladnutí a iných ochorení, ktoré dnes nikto z nás nepotrebuje.

Počasie dnes

Foto: pixabay

Dnes bude na Slovensku slnečno, zrána výnimočne hmlisto. Najvyššia denná teplota 16 až 21 stupňov Celzia. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) dnes bude veľmi teplý deň bez zrážok. Teplota na horách v nadmorskej výške 1 500 metrov okolo 7 stupňov. Fúkať bude slabý, miestami prechodne južný vietor s rýchlosťou do 4 metrov za sekundu.

Cez víkend bude mrazivo

Foto: archív TASR- Jakub Kotian

Cez víkend by sa malo tak výrazne ochladiť, že nás čakajú zrejme najchladnejšie dni za uplynulý polrok. Na svojich stránkach o tom informuje imeteo. Počasie sa začne meniť už počas víkendu a to pomerne zásadne. V sobotu cez naše územie postúpi studený front, ktorý prinesie zrážky. Tie budú prevažne kvapalné, vo vyšších polohách a na severe postupne aj v nižších polohách sa bude jednať o zrážky snehové.

Bude mrznúť

Následne sa k nám za týmto studeným frontom začne od severovýchodu prepadávať veľmi chladný vzduch a to konkrétne po okraji tlakovej výše, ktorá sa z Atlantiku bude nasúvať nad Škandináviu a studený vzduch sa k nám prepadne od severovýchodu z Ruska.

Prepad studeného vzduchu bude výrazný a zatiaľ čo v sobotu bude ešte teplota v hladine 850 hPa, čo je približne 1500 m n.m. dosahovať až +5 °C, tak v nedeľu už pod -10 °C. Ochladí sa tak v niektorých oblastiach aj o 15 °C.

Nedeľa v rovnakom duchu

Foto: pixabay

Prílev chladného vzduchu sa samozrejme odrazí aj na denných teplotách. Zatiaľ čo v piatok sa maximálne denné teploty budú na našom území pohybovať od +14 do +20 °C a v najteplejších oblastiach Slovenska aj cez +20 °C, tak v sobotu bude už len od +1 °C na severe po +11 °C v najteplejších oblastiach Slovenska.

V nedeľu bude ešte chladnejšie. Denné teploty sa budú pohybovať od 0 do +8 °C a v pondelok sa na severe očakáva aj celodenný mráz. Teploty sa budú pohybovať od -1 do +5 °C. Vďaka chladnému a suchému vzduchu a počas nočného vyjasňovania budú teploty na celom našom území klesať pod bod mrazu a v dolinách a v kotlinách môžu teploty poklesnúť aj pod -15 °C.

Pred nami sú tak najchladnejšie dni za uplynulý polrok. V hladine 850 hPa sa očakávajú najnižšie teploty a najnižšie teploty môžeme namerať aj vo výške 2 metrov, najmä na severe.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: