BLESKOVÁ SPRÁVA: Toto sú opatrenia počas veľkonočných sviatkov, ktoré budeme musieť dodržiavať všetci

Lucia Mužlová Ešte viac

FOTO TASR – Jakub Kotian

Premiér Igor Matovič včera vo večerných hodinách predstavil a upresnil všetky opatrenia, ktoré nás čakajú počas Veľkej noci. Pokiaľ ste sa nechystali na cesty mimo okresu, veľa sa toho na pár dní nemení.

Voľný pohyb osôb bude obmedzený od 8. do 13. apríla 2020, teda počas veľkonočných sviatkov. V rámci návrhu na rozšírenie opatrení núdzového stavu podľa zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu o tom vláda rozhodla na pondelkovom rokovaní.

Zoznam nových prijatých opatrení

  • Voľný pohyb osôb vláda obmedzí na obdobie od stredy 8. apríla od 00.00 h až do pondelka 13. apríla do 23.59 h.
  • Výnimkou sú:
  • cesty do a zo zamestnania a v spojitosti s výkonom podnikateľských činností,
  • nákupy,
  • návšteva lekára,
  • pobyt v prírode v rámci toho istého okresu,
  • pohreb príbuzného,
  • starostlivosť o príbuzného či susedská výpomoc.
  • V prípade Bratislavy a Košíc platí nariadenie v rámci mesta
  • zákaz pokojne sa zhromažďovať, s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti

Dodržiavanie zákazu budú kontrolovať zložky rezortov vnútra a obrany, za nerešpektovanie hrozia postihy. Vláda od 8. apríla do 17. apríla 2020 obnoví kontroly na hraniciach s Rakúskou republikou, Maďarskom, Českou republikou a Poľskou republikou.

Opatrenia majú zabrániť šíreniu koronavírusu

FOTO TASR – Pavol Zachar

Obmedzenie má zabrániť masovému navštevovaniu počas veľkonočných sviatkov, a tým riziku regresu doterajšej pozitívnej tendencie minimalizácie šírenia nového koronavírusu na Slovensku.

„Týmto opatrením sledujeme najmä to, aby sme nenakazili starších ľudí, našich starých rodičov. Verím, že ľudia opatrenie pochopia, je to ochrana verejného zdravia, ochrana verejného záujmu,“ zdôraznil predseda vlády SR Igor Matovič na tlačovej konferencii po rokovaní vlády.

V uliciach budú hliadkovať policajti aj armáda

Premiér avizoval tisícky hliadok v uliciach. Na cestovanie v prípade povolených výnimiek nebude potrebné vybavovať si potvrdenie. „Hliadky budú počas tohto obdobia zhromažďovať informácie, ktoré dostanú od tých, ktorých zastavia, a následne ich budú preverovať. Pri zistení porušenia bude uložená sankcia,“ objasnil Matovič.

Klamstvo sa nevyplatí

Premiér upresnil aj výšku pokuty. Tá by sa mala pohybovať okolo sumy až 1500 eur. Samozrejme poznamenal, že sa určite nájdu takí, ktorí budú chcieť zákaz porušiť. Polícia už avizovala, že bude kontrolovať všetky cesty, hranice okresov a výpadovky. S občanmi sa spíše dotazník a následne sa bude spätne kontrolovať, či porušili nariadenia. Netreba zabúdať zrejme ani na to, že vďaka novému zákonu si dokážu cez mobilný telefón odsledovať náš bežný pohyb. Preto sa klamstvo v tomto prípade zrejme nevyplatí.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: