Briti sú rozhorčení a kráľovná je v koncoch! Hneď dve porušenia pravidiel v priebehu niekoľkých hodín má na svedomí princ Charles a jeho mladší syn, princ Harry

Monizz Ešte viac

Británia si opäť pripomenula svoje obete vojnových konfliktov tradičnou tichou spomienkou pri  pomníku padlých známom ako Cenotaph. Metropola Veľkej Británie sa tak stala dejiskom každoročného zhromaždenia, no tentoraz sa úlohy kladenia vencov zhostil princ Charles.

Nad centrom Londýna sa rozprestrelo dvojminútové ticho hneď po tom, ako sa o 11. hodine predpoludním ozvali zvony. Ceremónia sa koná každoročne v nedeľu najbližšiu k výročia konca prvej svetovej vojny, 11. novembra 1918. V Británii si takto pripomínajú nielen obete prvej, ale aj druhej svetovej vojny a najnovšie aj všetkých ostatných vojen, či už v Iraku, Afganistane alebo kdekoľvek inde.

Škandálu sa nevyhli

Pobúrenie pri pomníku na ulici Whitehall spôsobil princ Harry, ktorý akosi pozabudol na etiketu. 33-ročný, aktuálne šiesty následník britského trónu, prišiel na slávnosť neoholený. Z aktívnej vojenskej služby odišiel pred dvomi rokmi, no už zrejme zabudol, čo sa v tejto súvislosti smie a čo nie. Vojaci pri spomienkových príležitostiach nesmú nosiť brady ani fúzy. Výnimky sa vzťahujú len na určité okolnosti, ako je napríklad silné kožné ochorenie, náboženské presvedčenie týkajúce sa hlavne Sikhov, ktorí si bradu holiť nesmú.

Normálni Angličania nevynímajúc ani členov kráľovskej rodiny, by si bradu na ceremóniu mali rozhodne oholiť. Káže tak etiketa. Zvláštne osoby môžu nosiť brady ak sa nachádzajú v tajných operáciách, ak sa ocitli v nepriateľskej línii, no nemajú povolenie nosiť ich na prehliadky a už vôbec nie, ak sa konajú na vlastnej pôde – teda v Británii. Existuje tradícia, ktorá povoľuje nosiť fúzy a bradu členom polície, ale nie členom osobnej gardy kráľovnej. A k tej teda kráľovské vojsko rozhodne patrí.

O všeobecné pobúrenie si koledoval zrejme aj princ Charles, ktorého kráľovná snáď nedopatrením postavila do pozície, v ktorej sa rozhodne ocitol netúžil. Každoročne kladie veniec na pomník neznámeho vojaka Cenotaph kráľovná Alžbeta II. Tento rok zverila túto úlohu svojmu synovi princovi Charlesovi, ktorý sa stal terčom ostrej kritiky.

Kráľovná sa s manželom princom Philipom usadila na balkóne a tak sa Charles ocitol zoči voči nahnevanému britskému národu. Len nedávno totiž vyšlo najavo, že Charles, ktorý inak platí dane, sa svoje finančné prostriedky pokúsil skryť do daňových rajov. Kráľovský dvor sa od tejto záležitosti dištancoval a tvrdil, že o ničom nevie. Faktom však je, že peniaze sa tam neocitli samé, ale niekto ich tam musel previesť. Padlo to práve na hlavu princa Charlesa, ktorý bol pri kladení venca celý nesvoj. Napätie na ulici sa dalo priam krájať a tak sa Charles dostal do neľahkej pozície. Najmä teraz, keď sa špekuluje o tom, že by mal zasadnúť na trón.

Kráľovná je už stará a za svojho následníka ešte stále nevymenovala ľudom očakávaného princa Williama. Treba povedať, že ten je spolu s manželkou vojvodkyňou z Camridge Britom oveľa bližší. Nielen preto, že je mladý, ale aj pre svoju bezúhonnosť, moderné názory a zodpovednosť. To sa už nedá povedať o jeho bratovi Harrym. Jeho otca ľudia radšej na verejnosti nevidia a nie je to len kvôli únikom financií, ale hlavne kvôli stále pretrvávajúcim obvineniam zo smrti princeznej Diany. Ak by sa teda Charles stal ďalším britským monarchom, s manželkou Camillou by to rozhodne nemali ľahké. Nuž Britom tak neostáva nič iné, len naďalej pokrikovať “Bože, ochraňuj kráľovnú!”

Pozri aj: Týchto 10+ veselých komiksov vás presvedčí o tom, že rodičovstvo je jednoducho nádherné

zdroj: babskeveci.sk (M)

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: