Bude Katarína na ľade? Na Slovensko mieri zima, sneženie môžeme očakávať aj v nízkych polohách už v tento deň

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: unsplash

Na Slovensko mieri zima a sneženie zavíta aj do nižších polôh. Už v nasledujúcich hodinách na Slovensko prichádza chladnejší vzduch a súčasne bude postupovať oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorá prinesie aj sneženie.

Ako uvádza portál Imeteo, teraz vieme, v ktorých oblastiach je vysoká pravdepodobnosť sneženia aj v nižších polohách. Aktuálne dni si užívame po hmlistom počasí zmenu a tešiť sa môžeme z jasného až polojasného počasia, ktoré však dlho nevydrží. Prichádza však výrazná zmena, ktorá môže priniesť sneh aj do nižších polôh. Avšak, hranica medzi snežením a dažďom bude postupovať priamo cez Slovensko.

Prichádza tlaková níž

Zmenu podľa portálu prinesie tlaková niž, ktorá sa volá Jadranka, keďže prichádza od Jadranského mora. Je výnimočná tým, že prichádza často po tom, ako do našej oblasti najskôr prenikne studený vzduch. Následne, tlaková níž, ktorá dorazí z Jadranského mora prinesie dostatočnú vlhkosť na výrazné zrážky, ktoré sú v chladnom vzduchu snehové a dokáže aj v nížinách spôsobiť snehovú kalamitu.

Foto: unsplash

Keďže tiež súčasne vháňa teplý vzduch zo Stredomoria, hranica medzi výdatným snežením a výdatným dažďom je veľmi krehká, ako to bude aj teraz. Na naše územie vpadne chladný vzduch od severozápadu a výrazná zmena nás čaká už od piatka. Už v ranných hodinách sa začnú zrážky rozširovať, hoci budú zo začiatku dažďové. Okolo poludnia však už na východe Rakúska, v okolí Viedne, ako aj na Morave začne snežiť a sneženie čiastočne čaká aj naše územie.

Na Slovensko dorazí sneženie

Najvyššia pravdepodobnosť sneženia je v severozápadných oblastiach. Snežiť môže napríklad v nižších polohách Záhoria, Myjavska, Kysúc, či na Považí. Sneženie čaká aj Česko, Poľsko a Rakúsko, kde napadne ešte o čosi viac snehu. Ďalšia vlna sneženia dorazí na Slovensko už počas víkendu a podľa predpovedí aj budúci týždeň.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: