Štúdie potvrdili, že slobodné alebo rozvedené mamičky vychovávajú úžasné deti. Áno, aj bez partnera

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pexels

Aj vám sa vaši priatelia, ktorí sú čerstvými rodičmi sťažovali, že nevedia, čo je to spánok? Deti chodia spať neskoro a budia sa skoro. Je to akoby nejaký univerzálny problém všetkých rodičov. Zamyslel sa niekto nad tým, kedy chodia spať slobodné alebo rozvedené ženy bez partnerov?

pixabay

V živote sa stávajú dobré, ale aj tie zlé veci. Dôležité je, ako sa na všetko pozeráme, pretože každá minca má dve strany. Áno, rozvod alebo rozchod je vždy ťažký, no čas je najlepší lekár. Človek si po čase začne uvedomovať, že všetko zlé je na niečo dobré.  Vedci z Európskej spoločnosti pre humánnu reprodukciu a embryológiu v Belgicku uverejnili štúdiu, ktorá poteší všetky slobodné mamičky. Vedci totiž potvrdili, že deti vychovávané slobodnými matkami sa vyvíjajú rovnako dobre, ako deti s oboma rodičmi. Okrem toho, deti, ktoré vychovali iba matky, vykazovali výrazne vyššiu úroveň empatie a sociálnej podpory.

Ako je to v prípade ženy? Myslíte si, že je na dieťa sama? Pokiaľ mala vedľa seba zodpovedného partnera, ktorý je zároveň milujúcim otcom, byť na víkend sama môže mať aj svoje výhody. Sú veci, ktoré si slobodná matka môže naozaj užívať.

Rovnováha

Foto: needpix

Spravodlivá starostlivosť o deti so sebou prináša výhody aj nevýhody. To, že si cez voľný víkend doprajete nákupy s kamarátkou, manikúru alebo kaderníčku, by ste si nikdy nemali vyčítať. Je to čas, ktorý môžete a vlastne aj musíte venovať sebe. Pohnite sa ďalej, užite si čas a energiu, ktorú venujete sebe.

Zoznamka? Prečo nie

Máte 40 rokov a sedíte každý večer smutná pri pohári vína? Prečo? Neobviňujte sa a hlavne si nevyčítajte rozvod. Skúste sa prihlásiť na zoznamku a nadviazať nové kontakty. Nemajte žiadne očakávania, uvoľnite sa a berte to tak, že nemáte čo stratiť. Máte predsa len 40. To ešte neznamená, že pre vás už láska neexistuje.

Udržujte s exmanželom dobré vzťahy

Foto: publicdomainpictures.net

Ak je to možné, určite to urobte. Všetci zainteresovaní, to znamená, vy, on a aj vaše deti sa budete cítiť lepšie. Berte to tak, že váš exmanžel je jediný človek, ktorý miluje vaše deti rovnako ako vy. Aj preto hlavné témy, ktoré spolu budete rozoberať, by sa mali týkať detí. Určite sa ho nepýtajte na nové vzťahy a ani sa nestarajte do jeho novej partnerky. Ak je to možné, ostaňte priateľmi.

Spánok je naozaj úžasný

Povedzme si pravdu, spať vo veľkej posteli sám je naozaj skvelé. Môžete sa rozvaľovať, nikto vás v noci nekope, nikto vedľa vás nechrápe. Môžete si vybrať povlečenie od výmyslu sveta a konečne môžete mať na posteli toľko vankúšov, koľko chcete. Ráno vás nebudí vyzváňajúci budík a počas noci partner, ktorý musí ísť na toaletu.

Obnovte si priezvisko

Vráťte sa k svojmu dievčenskému menu. Je to akt, ktorý urobíte sama pre seba. Je to niečo, čo potrebujete urobiť, aby ste sa cítili slobodnejšie, vyrovnanejšie, a aby ste ostala verná sama sebe. Deťom to ľahko vysvetlíte a priatelia vám vyjadria podporu.

Som samostatná, konečne!

Po byte máte dekorácie, vo váze kvety, toaleta je vždy čistá a s doskou dole. Ste zodpovedná za účty, nákupy, to, čo uvaríte a ste jednoducho nezávislá. Riad môžete pokojne odložiť na druhý deň a do noci môžete sledovať televíziu. Nezávislosť je úžasná a pre človeka v tejto fáze určite dôležitá.

Nájdite samú seba

Cítite sa už veľa rokov ako mama? Predtým ste boli manželka, mama, gazdiná, milenka. Teraz môžete robiť čokoľvek. Čítajte knihy, choďte do prírody, venujte sa pilatesu. Objavte všetky záľuby, na ktoré ste predtým nemali čas ani chuť. Naučte sa rozlišovať svoje silné a slabé stránky, staňte sa silnejšou ženou. Ste silná a nezávislá a môžete konečne preskúmať svet.

Dokážete všetko

Predtým ste sa trápili kvôli tomu, že máte status rozvedenej matky. Je to veľmi emocionálne obdobie, ktoré vás ale koniec koncov posilní. Naučte sa, že zvládnete všetko, dokonca aj vymeniť žiarovku či zatiahnuť šraubu. Buďte odvážna a nebojte sa požiadať o pomoc svojich priateľov. Je to výzva.

Deti si k sebe našli cestu

Rozvod súrodencov zblíži. Navzájom sa upokojujú, pomáhajú si viac, smejú sa spolu, šepkajú si spolu. Aj rozvod môže za to, že k sebe našli cestu, a to je dobrá vec. Toto puto vydrží na celý život, verte mi.

Na všetkom viem nájsť to dobré

Toto naučí ženy rozvod. Na všetkom nájsť niečo dobré. Som samostatnejšia, a to je dobré. Deti spolu vychádzajú, a to je dobré. Mám čas pre seba, a to je dobré. Konečne som začala cvičiť, a je to úžasné. Spoznala som nových ľudí a som šťastná. Nezabúdajte, každá minca má predsa dve strany.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: