Čaká nás ďalšie zdražovanie, za tieto veci si extrémne priplatíme. Vrchol príde na začiatku roka 2022

SITA

Foto: pixabay

Inflácia v auguste dosiahla takmer deväťročné maximum a analytici predpokladajú, že ceny tovarov a služieb budú stúpať aj v ďalších mesiacoch. V auguste prudko zrýchlila na 3,8 %.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pod rast inflácie sa podpísali drahšie potraviny, ako aj vyššie ceny ropy a vyššie ceny za bývanie ovplyvnené rastúcimi cenami stavebných materiálov. „No a zabudnúť nemôžeme ani na drahšie tabakové výrobky,“ skonštatovala analytička 365.bank Jana Glasová. Zrýchlenie rastu cien bolo podľa analytika Tatra banky Borisa Fojtíka očakávané. Výrazný celosvetový no aj lokálny nárast dopytu po tovaroch a službách spôsobuje podľa neho zvyšovanie cien vo viacerých kategóriách tovarov a služieb.

Foto: maxpixel

„Tento trend sa nezmení ani v najbližších mesiacoch a index spotrebiteľských cien sa v medziročnom porovnaní prehupne cez 4 %. Po ohlásenom náraste cien elektriny a plynu predpokladáme, že rast inflácie sa dostane na úrovne začínajúce číslicou 5 %. Takéto hodnoty sme naposledy zaznamenali v predvstupovom období do eurozóny,“ povedal pre agentúru SITA Fojtík.

Karty rozdá aj tretia vlna

Glasová očakáva rast inflácie v nasledujúcich mesiacoch okolo 3,5 %, teda podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch. Smerom nahor ju budú podľa nej tlačiť hlavne vyššie ceny výrobných vstupov, stavebných materiálov, benzínu, agrokomodít a potravín. „Počas jesenných mesiacov bude však karty miešať aj tretia vlna pandémie a jej dopad na ekonomiku. To môže pôsobiť naopak brzdiaco na infláciu,“ poznamenala Glasová.

Foto: pixabay

Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák očakáva, že rast spotrebiteľských cien v tomto roku dosiahne v priemere 2,4 %, s jemným zrýchlením v budúcom roku na 2,8 %, kde zohrajú úlohu najmä ceny energií. „Do ďalších mesiacov tohto roka predpokladáme zvýšenú mieru inflácie, kulminujúcu práve na prelome leta a jesene, s postupným zvoľnením jej tempa v závere roka,“ uviedol Horňák. V budúcom roku od januára však očakávame jej opätovný nárast.

Ako na tom bude inflácia?

Kým v januári dosahovala inflácia úroveň 0,7 %, v máji spoľahlivo prekročila 2 % a aktuálne v auguste dosiahla úroveň 3,8 %. „Celoročnú infláciu pre tento rok tak očakávame na úrovni 2,6 až 2,7 %. Predpokladáme, že tempo zdražovania do konca roka ešte zrýchli v prípade potravín a nealkoholických nápojov, pričom na prelome rokov 2021 a 2022 si za ne budeme priplácať navyše zhruba 5 %,“ skonštatovala analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Najnovšie články