Čaká Slovensko ešte babie leto? Klimatológ sa vyjadril jednoznačne

Kristína Hagarová , SITA Ešte viac

Foto: unsplash

Včera bolo na Slovensku typicky jesenné počasie. Poriadne sa ochladilo a naše územie zasiahol intenzívny dážď. Ako to vyzerá s babím letom?

Portál TVnoviny uviedol vyjadrenie klimatológa, ktoré hovorí jednoznačne. Podľa jeho slov klasické babie leto na Slovensku ešte tento rok nebolo, napriek tomu, že sme zažili niekoľko vĺn pekného počasia. V septembri však nešlo o babie, ale o mariánske leto. Za ním sa striedali teplé a chladné dni, ktoré sprevádzali zrážky.

Príde ešte babie leto?

Predchádzajúce slnečné dni tiež nemožno považovať za babie leto. Nasledujúce dni sa však budú teploty pohybovať len okolo desať stupňov, bude fúkať vietor a pridajú sa aj zrážky. Je teda otázne, či sa na Slovensku vyskytne babie leto, vzhľadom na pokročilý dátum. Podľa klimatológa sa to však ešte môže stať, pretože október a začiatok novembra medzi tieto obdobia patria.

Foto: maxpixel

Podľa jeho názoru a podľa vývoja počasia, sa však prikláňa k tomu, že s babím letom by sme sa mali rozlúčiť. Pokiaľ aj budú teplejšie a slnečné dni, nepôjde o dlhotrvajúce jesenné počasie, kedy bude dominovať tlaková výš.

Aké bude počasie?

Aktuálne počasie je však oproti včerajšku pozitívne. Dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené, vo východnej polovici popoludní územia zmenšovanie oblačnosti. Ojedinele, na západe ráno len miestami, dážď alebo prehánky. Ráno a predpoludním sa môže lokálne tvoriť hmla. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Najvyššia denná teplota bude 15 až 20 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami okolo 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo 6 stupňov. Fúkať bude prevažne severovýchodný vietor vietor rýchlosťou do 6 metrov za sekundu (20 km/h). Meteorológovia predpokladajú zrážky do 2 milimetrov.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: