Čaká vás očkovanie proti koronavírusu? Určite si dajte pozor na túto vec

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Všetky vakcíny proti koronavírusu boli testované na ľuďoch, ktorí sa stravovali bežným jedlom. Vakcíny sú teda účinné bez toho, aby ste užívali výživové doplnky.

Existuje však niekoľko stratégií, ktorých by ste sa mali držať, aby vám bolo po očkovaní čo najlepšie. Portál Health uviedol niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť. Keď sa ich budete držať, môžete zmierniť komplikácie, ktoré môžu po očkovaní nastať.

Vyhýbajte sa alkoholu

Pred a aj po očkovaní sa vyhýbajte alkoholu. Mnohí ľudia po očkovaní pociťujú únavu, horúčku, zimnicu a nevoľnosti, podobne ako keď na vás lezie choroba. Ani ľahká konzumácia alkoholu vám nepomôže, navyše môže tieto nežiaduce účinky zosilniť. Keďže alkohol spôsobuje dehydratáciu, taktiež to pre vaše telo nie je dobré. Okrem toho pitie alkoholu stresuje imunitný systém a vyvoláva poruchy spánku.

Foto: TASR/AP

Pozor na to, čo jete

Pred očkovaním by ste sa mali kvalitne vyspať a tomu môže pomôcť aj strava, ktorú konzumujete pred spánkom. K tomu vám môže pomôcť zvýšený príjem vlákniny, ktorý vedie k hlbokému a kvalitnému spánku. Vhodná je napríklad šošovicová polievka, losos, brokolica, cícer a podobne. Určite sa vyhnite kofeínu a nejedzte tri hodiny predtým, než pôjdete spať.

Zostaňte hydratovaný

Pred očkovaním je dôležitý príjem tekutín. Pite pred očkovaním a v deň očkovania dostatok vody, ktorá vám môže pomôcť aj v nežiaducich účinkoch. Taktiež sa odporúča jesť viac ovocia a zeleniny.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: