Čakajú nás biele Vianoce? Podľa meteorológov by pred sviatkami malo doraziť sneženie

SITA , Kristína Hagarová Ešte viac

FOTO TASR - František Iván

Snehová pokrývka v horách je nízka, preto nie je vo väčšine pohorí vyhlásené žiadne lavínové nebezpečenstvo. V najvyšších polohách Nízkych Tatier (nad 1 700 m) a Vysokých Tatier (nad 2 100 m) platí malé lavínové nebezpečenstvo (1. stupeň z 5).

Počas minulého týždňa napadlo okolo 10 centimetrov nového snehu na tvrdý podklad. Informuje o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby na svojej stránke. Na severných a severozápadných orientáciách sa nachádzajú ojedinele nafúkané snehové vankúše s hrúbkou do 40 cm alebo dosky, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo najmä v úzkych žľaboch, terénnych depresiách na strmých až extrémne strmých svahoch.

Ako je to na horách?

Snehová pokrývka je naďalej podpriemerná, preto sa v prípade uvoľnenia snehu vyskytnú iba splazy alebo veľmi malé lavíny. Samovoľné alebo spontánne lavíny sa nepredpokladajú. Vo vysokých polohách pretrváva typické inverzné počasie, v kotlinách je hmla a na pohoriach jasné teplé počasie. Teplota vzduchu počas noci klesla na -8 do -2 stupňov Celzia. Vietor fúkal slabý, severný o sile 2 až 4 metre za sekundu (7-14 km/h).

FOTO TASR – Pavol Zachar

Za posledných 24 hodín nenapadol žiadny nový sneh. Vo vysokých polohách je ho celkovo do 30 centimetrov. Na severe Tatier je miestami pod novým snehom aj starší (októbrový) veľmi tvrdý sneh. V Nízkych Tatrách je vďaka poslednému južnému prúdeniu celkovo najviac snehu. V nadmorskej výške okolo 1 700, na južnej strane pohoria je tu do 25 centimetrov snehu. Stupeň lavínového nebezpečenstva je informácia, ktorá s predpoveďou počasia pomáha pri plánovaní túry v horskej oblasti.

Čo nás čaká na Vianoce?

Portál Imeteo často informuje o teplom počasí, ktoré by malo na našom území prevládať v predvianočnom období. Prvotne sa taktiež predpokladal aj nadmierne teplý vianočný týždeň, no najnovšie správy počítajú aj s úplne iným scenárom. Tesne pred Vianocami môže prísť k zvratu v počasí. Podľa modelu GFS čaká naše územie v období Vianoc cyklonálne počasie. Od západu by to mali byť tlakové níže, ktoré okrem ochladenia môžu priniesť aj sneženie.

Foto: archív TASR

Hovorí to aj ďalší model ECMWF, kedy by sa po 23. decembri malo na naše územie dostať niekoľko studených frontov po sebe. Takéto počasie by mnohých potešilo. Z hmlistého počasia by sme prešli hneď na zimné počasie, a to hneď so snehom. Vianoce sú tu však o desať dní, takže počasie sa ešte stále môže meniť.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: