Čarovná Liptovská Teplička je európskym, ale aj svetovým unikátom. Ak sa sem vyberiete, ocitnete sa v rozprávkovom svete!


To, čo je na tejto obci unikátne, sú pivničky na zemiaky a novovzniknutá oddychová zóna, kde si môžu miestni, ale aj turisti odpočinúť. Jedná sa o európsky a dokonca zrejme aj svetový unikát. Kedysi na tomto mieste stála pôvodná dedinka, ktorej obyvatelia vybudovali pivnice, v ktorých skladovali najmä zemiaky. Prvá zmienka o pôvodnej obci pochádza až z roku 1634. 

liptovskateplicka1
slavorum.org

Ak sa na unikátne pivničky prídete pozrieť, určite nevynechajte ani turistické trasy, ktoré sa nachádzajú v okolí a tiež môžete naraziť na prameň s pitnou vodou, kde sa osviežite, prípadne sa môžete vydať po náučnom chodníku, kde sa dozviete veľa o histórii obce, a aj niečo o samotných pivničkách, tradíciách, ale aj o rastlinách a zveri, ktorá v okolí žije.

liptovskateplicka2
slavorum.org

Do vnútra ste ešte donedávna mohli nazrieť len v sprievode majiteľa, no niektoré sú už voľne sprístupnené verejnosti, a to napríklad cez folklórne slávnosti, ktoré sa v obci každoročne konajú. Pivničky boli zrekonštruované a návštevníci tak môžu vidieť, ako kedysi ľudia skladovali zemiaky a iné plodiny.

liptovskateplicka3
pinterest.com

Pivnice boli vyhĺbené do vápencovo-ílovitej pôdy a sú veľmi chladné, čo práve umožňovalo skladovanie plodín. Smerom nadol sa zužujú a nachádzajú sa dva až tri metre v zemi. Pivničky sa celé storočia dedia z generácie na generáciu, a teda sú to práve miestni občania, ktorí udržiavajú túto tradíciu. Teplota, ktorá je vo vnútri, je navyše rovnaká aj počas leta a zimy, čo je veľkou výhodou.

#slovakia #liptovska #teplicka #nature

A post shared by re_ja_naturediary💋 (@jankarepka) on

Ak sa niekedy budete nachádzať v blízkosti obce, určite sa choďte na tieto historické unikáty pozrieť. Nikde inde na svete ich nenájdete a určite to stojí za to. Navyše, ak ste fanúšikmi sveta J. R. R. Tolkiena, budete sa cítiť ako v rozprávke.

#hobbit #liptovskateplicka #cellar #slovakia

A post shared by @nagymichal on

Pozri aj: Tento muž spôsobil ošiaľ, keď na internete zdieľal fotografiu svojej plnoštíhlej manželky v plavkách. Pozrite sa, prečo!

zdroj: babskeveci.sk, interez.sk (Lucia M.), slavorum.org


Komentáre

komentárov