Často som pociťovala únavu, veľký hlad a smäd, no nevedela som prečo. Potom som zistila, že za to môže táto jedna vec!


Myslieť si, že vysoké hodnoty cukru v krvi majú len cukrovkári, je dnes už zastarané. Odborníkmi dosvedčeným faktom je, že čoraz viac ľudí sa borí s problémami spôsobenými cukrom, lepšie povedané jeho vedomým či nevedomým prejedaním. Trápia vás niektoré z týchto problémov? Potom by ste si mali dávať pozor, aby sa z vás o pár rokov nevykľuli diabetici.

youtube.com

Chronická únava

Veľa nezdravého cukru spôsobuje, že glukóza sa do buniek nevstrebáva. Človek to pociťuje ako neustály nedostatok energie a často aj hlad. Pri vysokých hladinách cukru v krvi telo totiž nie je schopné glukózu správne absorbovať a ukladať. Bunky tak nedostávajú to, čo potrebujú a človek sa cíti chronicky unavený.

pixabay.com

Časté močenie

Pri zvýšenej hladine cukru v krvi nedokážu obličky pracovať tak, ako by mali. To znamená, že telo, ktoré sa snaží vyrovnať koncentráciu glukózy v krvi, rozpúšťa krv s intracelulárnou tekutinou, a tak sa koncentrácia glukózy znižuje na normálnu. Človek postihnutý takýmto javom potom pociťuje časté nutkanie chodiť na toaletu.

pexels.com

Sucho v ústach a častý smäd

Straty tekutín v tele sa prejavujú suchom v ústach a častým smädom. Nemôžete telu brániť v domnienke, že si pomôžete. Doprajte si toľko tekutín, koľko si vaše telo žiada, ale pite spravidla čistú vodu alebo nesladený čaj.

publicdomainpictures.net

Strata kilogramov

Pri vysokých hladinách cukru v krvi sa môže stať, že človek začne rapídne strácať na váhe v priebehu krátkeho času. Dôvodov je hneď niekoľko. Strata tekutín vedie k nízkej hladine tekutín, a tým aj k strate hmotnosti. Nedostatočná hladina inzulínu spôsobuje prepínanie tela na spaľovanie tukov. Veľké množstvá moču spôsobujú, že telo trávi viac kalórií ako je bežné, čím sa pokúša vylúčiť prebytok glukózy.

pixabay.com

Infekčné ochorenia

Infekcia močových ciest, kvasinky, ale aj iné drobné infekčné ochorenia sa objavujú najčastejšie pri nadmernej konzumácii cukru. Takéto infekcie sa nevyhýbajú ani pohlaviam, dostať ich môžu rovnako muži ako ženy. Pointa spočíva v tom, že veľa cukru vytvára pre množenie kvasiniek a baktérií mimoriadne vhodné podmienky.

wikimedia.org

Suchá koža

Ak máte suchú kožu, môže to mať viacero príčin. Ak chodíte často na toaletu, telo sa dehydruje a pokožka vysušuje. Prejaviť sa môže aj ateroskleróza, teda stuhnutia a zúženie tepien. Alebo vám cukor už zasiahol nervový systém a ten spôsobil, že činnosť potných žliaz bola narušená a ovplyvnila rovnováhu medzi pokožkou a tekutinou.

pixabay.com

Ťažkosti s videním

Rozmazané videnie alebo iné ťažkosti s videním sú dôsledkom dehydratácie spôsobenej vysokými hladinami cukru v krvi. Tie ovplyvňujú aj bunky v očiach, deformujú sa a oko stráca schopnosť správne zaostrovať.

pexels.com

Pomalé hojenie rán

Hoja sa vám ťažko rany? Za zhoršený krvný obeh, predovšetkým v končatinách, môže cukor. Tkanivá sú nedostatočne vyživované, čo má ha následok ťažkosti s lokálnymi poraneniami a ich následným hojením.

lifepressmagazin.com

Impotencia

Nedostatočná alebo žiadna erekcia často nie je dôsledkom vyššieho veku alebo psychických problémov, ale zvýšenej hladiny cukru v krvi. Zdravá erekcia potrebuje zdravé nervy, dostatočný prietok krvi a, samozrejme, hormóny. Toto všetko je ale významne ovplyvnené cukrom, preto nastávajú v intímnych chvíľach nepríjemné problémy.

pexels.com

Popudlivosť

Výskumy dokázali, že ľudia, ktorí jedia priveľa sladkostí, sú agresívnejší, nervóznejší, rýchlejšie ich všetko nahnevá a neraz mávajú sklony k nezmyselnému smútku až depresiám.

youthconnect.in

Pociťujete niektorý z týchto problémov na dennom poriadku? Mali by ste si začať viac všímať, čo jedávate.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), brightside.me

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov