Takto často by ste mali vymieňať posteľnú bielizeň! To, čo som sa dozvedela, ma poriadne šokovalo a mali by ste o tom vedieť tiež!

Lucia Mužlová

Aj vy milujete ten pocit, keď zaspávate v úplne čistých a vyžehlených perinách? To je ten najlepší spánok! Uvažovali ste ale niekedy nad tým, ako často by sme mali prezliekať periny? Nie je zaužívané žiadne presné pravidlo ako napríklad: upratujeme v sobotu a okná umývame trikrát do roka. Poďme sa pozrieť na pár faktov.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Znepokojujúce sú výsledky vedcov, ktorí sa zaoberali práve týmto problémom. Počas spánku sa prirodzene odlupuje napríklad naša pokožka, nechávame v perinách vlasy, ochlpenie, a ak je tropická noc, tak sa vieme aj poriadne spotiť. Ak ste si mysleli, že tieto fakty nemajú žiadny vplyv na naše zdravie, mýlili ste sa.

Špinavé obliečky sú rajom najmä pre rôzne mikroorganizmy a plesne. A to hlavne, ak je vonku horúco a vlhko. Aj keď mávate v spálni zimu, ľudské telo dokáže za rok vyprodukovať neuveriteľných 26 litrov potu! A to je len pot! Podľa odborníkov je posteľ ideálne miesto pre tvorbu plesní.

wikimedia.org

Vankúše sú skvelou živnou pôdou pre všakovaké drobné zvieratká, o ktorých radšej nechceme ani vedieť, že vôbec existujú. V nedávnej štúdii bolo uvedené, že syntetické vankúše, ktoré majú od 1,5 do 20 rokov, obsahujú viac ako 16 druhov plesní. Že by nadišiel čas kúpiť nový vankúš? A rovno aj s perinou, obliečkami, matracom a keď už takto investujeme, kúpme rovno novú posteľ…

Baktérie sa dokážu priživovať práve na vašom pote, slinách, kožných bunkách, hlienoch, dokonca aj exkrementoch. Živia ich však aj vonkajšie vplyvy vo forme prachu, špiny, vlákien a rôznych živočíšnych buniek.

pixabay.com

Už vám je asi jasné, že všetky tieto faktory majú vplyv aj na naše zdravie. Spôsobiť môžu alergie a ani kýchanie a upchatý nos nie sú žiadnou výnimkou. Keď sa nad tým zamyslíte, v posteli strávite podstatnú časť života, pričom pár hodín vkuse dýchate zmes všetkých vyššie spomínaných látok a ešte k tomu dennodenne na takejto posteli ležíte.

Zvlášť nebezpečné sú tieto faktory pre astmatikov alebo ľudí, ktorí trpia práve na rôzne alergie. Špinavé periny môžu spôsobiť zníženie imunity a dokonca aj časté nádchy alebo klasické pár dňové bolesti v krku.

Čo môžeme urobiť, aby sme tomu zabránili?

Mikrobiológ z newyorskej univerzity, Phillip Tierno, má riešenie. Jeho rada znie: vymieňať posteľnú bielizeň aspoň raz za týždeň!

Veď aj keď sa zašpiníte v záhrade alebo pri nejakej inej činnosti, idete si okamžite umyť ruky. Tak by to malo byť aj pri posteľovej rutine. Ale ako to už u nás ľudí býva zvykom, to, čo nevidíme, jednoducho neriešime. Keby sme mikroorganizmy, plesne a nečistoty videli, určite by sme si do takej postele neľahli. To, že špinu nevidíme, ešte neznamená, že tam nie je, a že to predsa nie je náš prípad, pretože sa nám posteľ zdá byť čistá. Ak vás to však uspokojí, pokojne pokračujte v rutine, aká vám vyhovuje.

pixabay.com

Ešte jedna poznámka na záver. Ak ste si povedali, že vás sa to netýka, pretože spíte pri otvorenom okne a spálňu vždy dobre vetráte, nemáte pravdu. Stále je tu ešte jeden zákon, ktorý platí od nepamäti a tým je gravitácia. Prúdiaci vzduch akurát nečistoty rozvíri, no stále padnú smerom nadol, a teda naspäť do vašej postele.

Dnes to vidím na veľké prezliekanie obliečok, tepovanie matracu, vysávanie a nakoniec sa asi aj tak radšej vyspím na zemi.

 indy100.combusinessinsider.com

Najnovšie články