Celému svetu hrozí epidémia osýpok. Môže za to tento naozaj hlúpy dôvod

Lucia Mužlová Ešte viac

Osýpky zažívajú svoj veľký comeback. To však samozrejme nepoteší žiadneho normálne uvažujúceho človeka. Naprieč dejinami, ľudstvo neraz bojovalo s epidémiou osýpok. Obete, ktoré hromadne zomierali na toto ochorenie, sa počítali na milióny. Zdá sa však, že ľudstvo sa nepoučilo z vlastných chýb a napriek tomu, že máme proti osýpkam vysoko účinnú očkovaciu látku, v určitom zmysle nám hrozí stredovek.

Podľa záverov správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), zvýšený výskyt osýpok predstavuje vážny celosvetový problém. Minulý rok stúpol počet zaznamenaných prípadov osýpok o neuveriteľných 30 percent. A to je už alarmujúca hodnota. Za zmienku stojí aj fakt, že odborníci boli už niekoľko rokov na túto smutnú skutočnosť pripravovaní. Najhoršie na tom je, že existuje účinná zbraň proti tejto epidémii, no mnohí ju z princípu odmietajú.

Pálčivý problém pre celú spoločnosť

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, je najlepšou prevenciou proti osýpkam práve očkovanie, ktoré sa u nás aplikuje vo forme trivalentnej MMR vakcíny proti osýpkam, rubeole a mumpsu. Čoraz viac rodičov však túto vakcínu odmieta, čo však predstavuje už pálčivý zdravotný problém pre celú spoločnosť. Riziko vzniku epidémie osýpok či iných infekčných chorôb vzniká vtedy, ak celková zaočkovanosť populácie klesne pod 95 percent.

Mnohé krajiny sa však k tomuto číslu ani len nepribližujú, pretože celková svetová zaočkovanosť proti osýpkam v súčasnosti nedosahuje ani 85 percent. Paradoxne však počet prípadov nákazy osýpok rastie v rozvinutých krajinách, v USA, Kanade, ba dokonca predstavuje problém aj mnohých vyspelých štátov Európy. Je najvyšší čas robiť všetko pre to, aby sa táto situácia čo najskôr zmenila.

Stratíme desaťročia pokroku

Vďaka intenzívnym protiočkovacím kampaniam nám podľa odborníkov hrozí, že stratíme desaťročia pokroku. Osýpky budú mať opäť na svedomí množstvo životov. Pred rokom 1963 celosvetovo na nákazu osýpok zomieralo ročne viac ako 2,6 miliónov ľudí, ktorých príbuzní by dali všetko za to, aby mali k dispozícii účinnú vakcínu. Naozaj to chceme zažiť ešte raz?

Len za 17 rokov vakcína proti osýpkam zachránila viac ako 21 miliónov životov a znížila celkový počet úmrtí o 80 percent. To sú fakty, ktoré sa nedajú vyvrátiť.

Jediným riešením je informovanosť

Len za minulý rok nebolo vo svete zaočkovaných proti osýpkam viac ako  20,8 milióna detí, ktoré sú tak vystavené nákaze. Je to vysoké číslo a možnosť nákazy infekčným ochorením môže byť len otázkou času.

Podľa odborníkov negatívnu situáciu môže zlepšiť len informovanosť obyvateľov, ktorí neuveria neodborným a zavádzajúcim informáciám antivaxerov. Nepravdivé informácie môžu mať katastrofálny následok. Veď stačí, že len 5 percent obyvateľov uverí nepravdivým názorom, a ihneď sa počet prípadov osýpok môže zvýšiť až trojnásobne. A to sa už môže týkať naozaj hocikoho z nás. Proti osýpkam však máme účinné zbrane. Tak prečo ich odmietame použiť?

sciencealert.com

0
Komentovať (0)