Červené bodky na pohlavných orgánoch či olizovanie túlavého psa. Vedci klasifikovali 6 typov znechutenia a zistili, že všetky sú pre nás dobré

Lucia Mužlová Ešte viac

Každý z nás mal už určite aspoň raz v živote pocit znechutenia, kedy v žalúdku cítil nepríjemný pocit a nebolo mu práve najlepšie. Vedcom sa však podarilo zistiť, že existuje hneď niekoľko typov znechutenia a všetky sú pre nás ešte aj dobré.

Dôvod, prečo vedci prišli s týmto názorom je ten, že intenzívne pocity znechutenia a odporu sú silnou reakciou nášho tela na ochranu pred patogénnymi a inými druhmi infekčných chorôb. Okrem toho zistili aj to, že existuje rovno šesť druhov znechutenia, ktoré sú pre nás veľkým prínosom aj napriek tomu, že to znie veľmi bizarne.

pixabay.com

Výskumník a vedec Val Curtis vysvetlil celú situáciu takto: „Tento spôsob vyhýbania sa chorobám je úplne bežný aj v prírode medzi zvieratami. Toto nás vedie k presvedčeniu, že tento spôsob je evolučne veľmi starý. Hoci sme vedeli, že emócie znechutenia sú v nejakom smere pre nás dobré, nevedeli sme, v akom. Teraz sme však schopní na týchto informáciách stavať a zistiť, že emócie znechutenia majú rôzne štruktúry a dokážu odpovedať na rôzne infekčné hrozby.“

S cieľom rozdeliť formy znechutenia, boli výskumníci prinútení skúmať viac ako 2500 ľudí, ktorí reagovali na viac ako 75 rôznych scenárov. Tieto možné scenáre neskôr museli účastníci hodnotiť na stupnici od „žiadny odpor“ až po „extrémne znechutenie“.

Scenáre neboli nijak obmedzené a účastníci museli hodnotiť veci ako napríklad požičanie dezodorantu niekomu inému, všímanie si červených bodiek na pohlavných orgánoch partnera alebo pocit kašľania do tváre. Niektoré scenáre však boli viac extrémnejšie, a to napríklad olizovanie túlavého psa, zdieľanie kancelárie so spolupracovníkom, ktorý má infekčnú chorobu, pristúpenie slimáka bosou nohou či sedenie v lietadle pri mužovi, ktorý vracia.

maxpixel.net

Vďaka tejto analýze bol tím vedcov schopný identifikovať šesť spoločných kategórií znechutenia, ktoré súvisia s niektorou z infekčných chorôb:

  • Hygiena: nehygienické správanie
  • Zvieratá alebo hmyz: myši a komáre, ktoré predstavujú viaceré choroby
  • Pohlavie: správanie týkajúce sa sexuálnych aktivít
  • Atypický vzhľad: infekčné príznaky u iných ľudí, vrátane abnormálneho tvaru tela, iného správania sa, či príznaky spojené s vysokým rizikom chorôb ako bezdomovectvo
  • Lézia: podnety súvisiace s príznakmi infekcie na povrchu tela, ako napríklad pľuzgiere, vredy alebo hnis
  • Potraviny: potraviny, ktoré vykazujú známky znehodnotenia

Zatiaľ čo vedci očakávali, že výsledky budú priamo zodpovedať rôznym typom chorôb, deje sa to len vtedy, keď ľudia dokážu využiť všetky podnety v biologickom a spoločenskom prostredí okolo nás. „Zdá sa, že hrozby infekčných chorôb nie sú roztriedené podľa abstraktných biomedicínskych kategórií, ktoré ich triedia podľa rizika prenosu ochorení, ale skôr sú rozdelené do kategórií s rozpoznateľnými znameniami, ktorým sa treba vyhnúť,“ vysvetľujú výskumníci.

maxpixel.net

Patria sem potenciálne kontaminované predmety, ako napríklad telesné tekutiny, pokazené potraviny, zvieratá, ktoré sú prenášačmi chorôb či ľudia, ktorí vykazujú viditeľné príznaky choroby alebo zlej hygieny.

Zaujímavé je takisto aj to, že výsledky ukázali, že podľa žien je všetkých šesť kategórií nechutnejších, ako podľa mužov. Kategória s rizikovým sexuálnym správaním či zvieratami prenášajúcimi choroby, je pre ženy omnoho nechutnejšia, ako pre mužov.

Vedci teraz rozmýšľajú nád tým, že týchto šesť kategórií znechutenia majú nielen ľudia, ale takisto aj iné druhy. „Aj keď sme úplne pochopili, ako sa choroby prenášajú už v 19. storočí, z týchto výsledkov je jasné, že ľudia majú intuitívny pocit, čomu sa v ich prostredí vyhnúť,“ povedal psychológ Mícheál de Barra z londýnskej univerzity Brunel.

Pozri aj: Veľký úspech vo vede! Vedci spojili ľudské embryo s kuracím a vytvorili tak hybrid

sciencealert.com

0
Komentovať (0)