Česká republika od dnes zakázala voľný pohyb ľudí. Nakazených je 293 ľudí

Lucia Mužlová Ešte viac

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Česká vláda zakázala od nedeľňajšej polnoci voľný pohyb ľudí v celej Českej republike. Opatrenie bude platiť do 24. marca s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu nového druhu koronavírusu.

Výnimkou budú cesty do zamestnania alebo nevyhnutné nákupy. Po rokovaní vlády o zavedení celoštátnej karantény to večer oznámil premiér Andrej Babiš, informovali české médiá. V Česku aktuálne evidujú 293 ľudí nakazených koronavírusom, nárast ich počtu za nedeľu dosiahol 33 percent, ako uviedol minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Foto: TASR/AP

Nezakazujú sa prechádzky

Toto opatrenie nemá ľuďom zakázať napríklad krátke prechádzky v prírode. Dôležité však je, aby sa ľudia nestretávali v skupinách a ak na prechádzku pôjdu, budú sa čo najviac izolovať od ostatných. Neznamená to však organizovanie celodenných výletov v prírode. Prechádzka sa zaraďuje do základných životných potrieb.

Výrazné obmedzenie voľného pohybu osôb v ČR bude v platnosti od pondelka 0.00 h do 24. marca 6.00 h. Zákaz voľného pohybu sa nevzťahuje okrem ciest do zamestnania tiež nevyhnutných ciest za rodinou, nákupu základných životných potrieb alebo ciest do zdravotníckych zariadení, píšu Novinky.cz.

FOTO TASR/AP

„Karanténa neznamená, že sú ľudia zavretí doma. V karanténe v Taliansku ľudia normálne chodia do práce. My karanténu nezavádzame, len obmedzujeme voľný pohyb osôb,“ povedal premiér Babiš, ako ho citovala Česká televízia.

Tieto prevádzky ostávajú otvorené

Česká vláda okrem toho zakázala predaj ubytovacích služieb, prevádzku autoškôl, prevádzku taxislužieb s výnimkou tých, ktoré rozvážajú potraviny, ako aj predaj elektroniky. Uzavretie obchodov a zákaz poskytovania služieb sa netýka autoservisov, záhradkárstiev, predaja cestovných lístkov, kvetinárstiev či predaja zdravotných prostriedkov, uvádza web Českej televízie.

Česká vláda vo štvrtok vyhlásila núdzový stav, zrušené boli v krajine kultúrne či športové akcie. Od soboty sú uzavreté obchody a reštaurácie s výnimkou predaja potravín, lekární, drogérií, čerpacích staníc a niektorých ďalších prevádzok. Zakázané sú tiež verejné a súkromné akcie s účasťou nad 30 osôb.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: