Česká učiteľka skočila pod auto, za čo dostala cenu za statočnosť. Neuveríte, prečo to spravila

Banana Ešte viac

Môžeme byť nesmierne vďační, že na svete sú stále hrdinovia, ktorí sa neváhajú postaviť za slabších. Takýmto anjelom na zemi je i učiteľka z Čiech. Darina Nešporová, ktorá mala na starosti deti z materskej škôlky v Olomouci, sa v kritickej situácii zachovala neuveriteľne odvážne. Skočila pod kolesá idúceho auta, len aby vlastným telom zachránila deti, ktoré mala na starosti. Za hrdinku sa nepovažuje a vraví, že takto by sa zachoval každý normálny človek v jej situácii. Za tento čin si nedávno odniesla cenu Michala Velíška za statočnosť.

Cena Michala Velíška sa v susednom Česku udeľovala už po dvanástykrát. Toto ocenenie získavajú ľudia, za svoje odvážne činy a záchranu životov. O výhercovi rozhoduje verejnosť svojím hlasovaním a najnovšie to bola práve Darina Nešporová, kto cenu získal.

pixabay.com

Mladá učiteľka bola na prechádzke s deťmi z materskej škôlky v Olomouci. Zrazu sa zo zákruty vyrútilo auto, ktoré na mokrej vozovke dostalo šmyk. Nebyť pohotovej reakcie učiteľky, mohlo dôjsť k tragédii, keďže auto letelo rovno na deti. Učiteľka Darina tri z detí ihneď odsotila a na štvrté skočila a priľahla ho vlastným telom, čím ho ochránila. Sama nakoniec skončila pod kolesami vozidla a utŕžila početné rany a popáleniny. So zlomenou panvou ostala zakliesnená pod vozidlom a keď sa ju podarilo vyslobodiť po niekoľkých minútach, ihneď bola kvôli zraneniam transportovaná vrtuľníkom do nemocnice.

Odvážna žena sa zo svojich zranení lieči už od leta, konkrétne od júna, no v decembri by už chcela znova učiť. Odhodlanie a hrdinskosť, ktoré všetci obdivujú a kvôli ktorému sa stala i držiteľkou ceny, však komentuje s pokorou. Nepovažuje to za nič výnimočné a tvrdí, že takto by sa hádam zachoval každý normálny človek, ktorý má na starosti malé detičky.

Novinári, média a obrovský záujem ju zrejme zaskočil a kvôli nervozite k nej musel byť počas odovzdávania ceny privolaný lekár. Sediac na stoličke sa za cenu s úsmevom poďakovala a vyjadrila vďačnosť aj ľuďom, ktorí za ňu hlasovali.

Cena Michala Velíška

Cena, ktorá sa odovzdávala už dvanásty rok, vznikla na počesť Michala Velíška – zamestnanca českej televízie Nova. Ten sa v roku 2005 odvážne postavil na odpor recidivistovi Davidovi Lubinovi, ktorý obťažoval a zbraňou ohrozoval neznámu ženu na Karlovom námestí. Michal sa ženy zastal a práve toto hrdinské konanie ho stálo život. Aj keď bol útočník za vraždu odsúdený na  25 rokov, Michalovi to život nevráti. Preto na jeho počesť vzniklo ocenenie, ktoré má pripomínať a vyzdvihnúť ľudí, ktorí sa neboja zachrániť život iným.

Môžeme byť vďační, že na svete sú skutoční hrdinovia, ktorí dokazujú pravú podstatu človeka. Ľudia by mali byť v prvom rade ľudskí.

Pozri aj: Týchto 10 vecí sa udeje, keď umrie kráľovná Alžbeta II. Najviac ma šokoval bod č. 7

zdroj: babskeveci.sk (Jana L)

0
Komentovať (0)