Česko sa nachádza v červenej zóne, zmena čaká aj podujatia. Toto sú nové nariadenia, na ktoré sa musíme pripraviť

SITA Ešte viac

Foto: TASR - Jakub Kotian

Pri interiérových podujatiach bude platiť limit 500 účastníkov, pri exteriérových tisíc, pričom toto nariadenie platí pre kultúrne aj športové podujatia.

Uviedol to dnes predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), ktorý sa zúčastnil na rokovaní Ústredného krízového štábu. „Kultúra a šport môžu naďalej žiť,” povedal. Počty účastníkov pritom podľa predsedu vlády platia pre návštevníkov, nie pre prítomný personál. V prípade, že sa podujatie uskutoční v červenej zóne, bude kapacita znížená na polovicu.

Foto: TASR/Jakub Kotian

Nové opatrenia

„V prípade, ak sa to podujatie koná v zelenom regióne, bude v prípade sedenia bez akýchkoľvek limitov,” povedal Matovič s tým, že ak ide o kultúrne podujatia v oblasti, ktorá je vyhlásená za červenú zónu, budú musieť účastníci sedieť v každom druhom rade. Zároveň nebude k dispozícii občerstvenie. V prípade športových podujatí sa bude v zelenej zóne sedieť v každom druhom rade, v červenej zóne v každom štvrtom rade. Zároveň platí bežné dodržiavanie hygienických opatrení ako napríklad rúška. „Myslíme si, že tieto opatrenia sú dostatočné na to, aby sme si dokázali, či už ako diváci, alebo ako účinkujúci, naďalej užívať naše hobby,” povedal premiér.

FOTO TASR – Dano Veselský

Kritika od premiéra

Matovič dnes zároveň kritizoval štátneho tajomníka rezortu zahraničných vecí Martina Klusa (SaS), že zaradenie Českej republiky medzi červené krajiny oznámil na sociálnych sieťach a neprenechal to jemu samému. Podľa Matoviča je takéto konanie nezodpovedné a dostalo SR do zlej diplomatickej pozície voči ČR. „Považujem to za veľké zlyhanie,” povedal predseda vlády.

FOTO TASR – Jakub Kotian

Česko ako červená krajina

Českú republiku zaradí Slovensko v rámci boja proti koronavírusu medzi „červené krajiny”. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin klus (SaS), ktorý sa zúčastňuje zasadnutia Ústredného krízového štábu.

„Ktokoľvek sa vráti z územia Česka s výnimkou pendlerov do 30 kilometrov od najbližšieho hraničného priechodu, študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre, niektorých športovcov a umelcov musí prísť buď s negatívnym testom nie starším ako 72 hodín, alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do päťdňovej domácej karantény a následne byť testovaný,” napísal Klus s tým, že takýto stav bude platiť od piatka 18. septembra.

FOTO TASR – Martin Baumann

Rakúsko a Maďarsko zatiaľ podľa Klusa zostávajú v zelenej kategórii. „V ich prípade ale hrozí prepnutie do červenej v zásade kedykoľvek, preto už dnes odporúčame zvážiť cestovanie a necestovať do konkrétnych vytipovaných regiónov, ktoré čoskoro nájdete na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí,” napísal štátny tajomník.

Medzi bezpečné krajiny zaradí SR podľa Klusa Švédsko, Bulharsko a Kanadu. „V čakacom režime na takéto preradenie zostávajú Belgicko, Holandsko a Portugalsko, o ktorých dnes bola veľká diskusia,” uviedol Klus. Pokiaľ ide o Ukrajinu, diskusia ohľadom tejto krajiny podľa neho zatiaľ ukončená nebola. „Vznikne pracovná skupina v tejto veci a rozhodne sa v najbližších hodinách,” dodal.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: