„Chcel si ma zobrať aj keď som kvôli chemoterapii prišla o vlasy.“ Keď uvidíte premenu tejto nevesty, nebudete veriť vlastným očiam

Lucia Mužlová Ešte viac

Vlasy často spôsobujú vrásky na čele nejednej žene. Ale viete si predstaviť, že o korunu krásy prídete úplne? Strata vlasov nabúra psychiku pacientok a okolie zbytočne upozorňuje na to, čím si žena prechádza. Prečítajte si príbeh Mirky, ktorá si túžila užiť svoj svadobný deň s krásnym účesom.

Volám sa Mirka a ešte donedávna som bola presvedčená, že mám celý život pred sebou.  S mojím priateľom sme sa preto pustili do stavby rodinného domu, narodil sa nám krásny synček a k šťastiu nám už nič viac nechýbalo. Materskú dovolenku som si užívala plnohodnotne, ako sa len dalo. Je to skvelý pocit mať zdravé a krásne dieťa, mať ho stále pri sebe, starať sa oň a radovať sa z jeho prvých krôčikov a prvých slov.

Pre svoje dieťa a rodinu by som dala aj život. Žiaľ, viac ako rok po pôrode prišiel nepríjemný šok, a po bežnej gynekologickej kontrole si ma náhle nechali v nemocnici.
Nevedela som, čo sa deje, ale dialo sa toho veľa zlého strašne rýchlo, ako v zlom sne. Rakovina, nádor maternice, už nebudete mať dieťa, treba sa s tým vyrovnať, nevieme ako sa to celé vyvinie a čo bude ďalej… strašné slová neistoty, strachu, zúfalstva, obavy o malého, ako to zvládne bezo mňa, ako to ja zvládnem bez neho…

 

Obavy o rodinu prekryli aj moje obavy o seba. Čo len s nami bude? Najťažšia bola prvá noc bez nášho synčeka a môjho snúbenca v nemocnici. Keď som bola ešte zdravá, chodili sme na výlety a trávili sme spolu všetok voľný čas, ktorý už teraz akosi nie je, pretože trávim v nemocnici viac dní a nocí ako doma. Máme veľa výdavkov ešte stále aj na rozostavaný dom s hypotékou, kvôli čomu si priateľ nemôže dovoliť ostať so synčekom doma, ale chodí denne do práce.

 

Kvôli chorobe si už nemôžeme dopriať to, čo predtým a celou situáciou trpí celá rodina, hlavne náš malý drobček, ktorý má bez ohľadu na môj stav svoje potreby batoľaťa. Musia nám pomáhať starí rodičia, keby niet ich, neviem ako by sme to utiahli a zvládli. Mali sme veľké plány do budúcnosti – chceli sme mať šťastný domov pre naše deti, ale v okamihu sa naše plány rozpadli ako domček z karát. Snažím sa zo všetkých síl neprestať bojovať – som vďačná Bohu aspoň za to jediné úžasné dieťa, ktoré sa tmolí okolo mňa a rozjasňuje môj deň, vnáša radosť do môjho chemoterapiou uboleného tela.

Priateľ ďalej pracuje a dokončuje náš spoločný dom, aby som sa mala kam vrátiť, keď prídem z onkológie. A naša šťastná rodinka? Rakovina nám vniesla do života jeden dôležitý poznatok – patríme k sebe, a preto sa chceme teraz, presne v tomto období, vziať. Nie až neskôr, keď budeme mať viac peňazí, keď bude viac času, keď to bude vhodnejšie a iné ďalšie výhovorky, ktoré nás odpútavajú od pravej podstaty života a ľudskej spolupatričnosti.

 

Môj snúbenec ma miluje, napriek môjmu chemoterapiou opuchnutému telu, či vypadaným vlasom. Vždy som bola zaťažená na svoje vlasy, už ako malá, keď som ich nemala dobre upravené, necítila som sa sebaistá a mala som pokazený deň. Aj preto som sa zrejme stala kaderníčkou. Nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy. Pokým som ich mala, bola som sebaistá žena, ale teraz trpím a hanbím sa pozrieť na nášho synčeka a na môjho snúbenca.

Predstava môjho svadobného dňa je pre mňa už tak dosť ťažká, že svadba bude počas mojej priepustky z nemocnice, ale bez vlasov, tak to bude pre mňa osobne ešte náročnejšie. S parochňou si viem svoj najbližší život a svadbu predstaviť, aspoň trochu by mi to uľahčilo a spríjemnilo. A vedela by som sa mojím chlapcom pozrieť do očí bez hanby a aj vyjsť na ulicu viac sebaistá. Pre mňa by parochňa znamenala veľa, keďže bez vlasov som ako bez duše a vďaka Vašej pomoci by som mala krajší svadobný deň.

Foto: Vystrihaj sa Slovensko

Vďaka projektu Vystrihaj sa Slovensko sa už množstvo darcov vlasov podieľalo na parochniach z pravých vlasov, ktoré vrátili pacientkam kúsok kvality do života. Jednou z nich je aj Mirka, ktorá bola aj vďaka parochni prekrásnou nevestou.

“Som vďačná projektu Vystrihaj sa Slovensko za to, že mi pri mojom veľkom dni D pomohli darovaním parochne, keďže som prišla o svoje dlhé vlasy dôsledkom mojej choroby. Vďaka nim som si mohla svadbu užiť naplno a byt opäť sama sebou. Viem, že vlasy nie sú to najdôležitejšie, ale pre ženu, ktorá prišla o svoje vlasy to nie je jednoduché. Je skvelé, že sú tu ľudia, ako vo Vystrihaj sa Slovensko, ktorí pomáhajú ľuďom ako málokto.“

 

Počas leta môže na výrobu parochní finančne prispieť každý! Nákupom jediného produktu Pantene od 11. júla do 18. septembra v sieti 101 Drogerie prispejete na ich výrobu až 50 centov. Zdravé vlasy od Pantene tak po druhýkrát môžu znamenať zdravé vlasy pre pacientky.

Článok vznikol v spolupráci s projektom Vystrihaj sa Slovensko.

0
Komentovať (0)