Chcete dať svoje dieťa zaočkovať proti koronavírusu? Prehľad všetkého, čo by ste predtým mali vedieť

Foto: TASR/AP

Hoci názory na očkovanie a koronavírus sa medzi ľuďmi rôznia, je dôležité, aby ste poznali všetky dostupné informácie predtým, než sa rozhodnete.

Čo sa týka očkovania, ľudia sú rozdelení na dva tábory, za a proti. Je dôležité povedať, že práve vakcína je cestou k tomu, aby sme sa vrátili k bežnému fungovaniu a zabudli na život s rúškami. Nedávno sa začalo vo veľkom hovoriť aj o očkovaní detí. Ak patríte k rodičom, ktorí majú pochybnosti či rôzne otázky ohľadom očkovania, prečítajte si náš článok. Portál The Conversation spísal zoznam najčastejších otázok, ktoré sa pýtajú rodičia predtým, než dajú svoje dieťa zaočkovať.

Funguje vakcína u dospievajúcich?

Nedávno zverejnené informácie od spoločnosti Pfizer-BioNTech ukazujú, že očkovacie látky proti koronavírusu fungujú skutočne dobre. V štúdii s deťmi v USA vo veku 12 až 15 rokov sa zistilo, že je 100 % účinná pri prevencii u mladších aj starších dospievajúcich.

Foto: unsplash

Je vakcína pre moje dieťa bezpečná?

Vakcíny proti koronavírusu prešli prísnymi štúdiami a nie je preukázané, že by boli pre deti nebezpečné. Je však dôležité, aby sa k tomu pristupovalo opatrne, preto je dôležité, aby ste očkovanie konzultovali so svojím pediatrom a tiež všetky vaše obavy, ktoré sú s tým spojené. Je dôležité veriť odborníkom a nie hoaxom.

Prečo musia dostať deti vakcínu aj keď je riziko nízke?

Vo všeobecnosti sa deti nenakazia koronavírusom tak často a tiež sú u nich príznaky o dosť slabšie. V USA však takmer štvrtinu všetkých nových nakazených tvoria práve deti. Aj keď vážny priebeh koronavírusu u detí je zriedkavý, vyskytuje sa a niekoľkým deťom sa stal osudným. Očkovanie pomôže deťom ochrániť ich pred ťažkým priebehom koronavírusu, ale tiež zabezpečí kolektívnu imunitu.

Foto: pikrepo

Zároveň je tiež potrebné dodať, že len takýmto spôsobom sa môžu vrátiť do škôl v pokoji, tráviť čas s priateľmi a zabávať sa v rôznych krúžkoch.

Čo vedľajšie účinky?

Po očkovaní môžu prísť nežiaduce účinky, podobne ako u dospelých. Bolesti v mieste vpichu, bolesti hlavy, únava aj horúčky. Tieto účinky sú však krátkodobé a väčšinou ustúpia. Vo všeobecnosti deti lepšie znášajú vedľajšie účinky vakcíny, poprípade sa u nich žiadne neprejavia.

Môžem po očkovaní preniesť vírus na svoje dieťa?

Vakcíny proti koronavírusu neobsahujú živý vírus COVID-19, takže nemôžu toto ochorenie vyvolať. Očkovanie skôr pomôže chrániť vás a aj vaše deti. Štúdie dokonca preukázali, že očkované tehotné či dojčiace matky môžu preniesť imunitu aj na svoje malé deti prostredníctvom placenty a materského mlieka.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: