Chcete mať zdravé nechty a rýchlo rastúce vlasy? Takto by mal vyzerať váš jedálniček, hovorí odborníčka

Lucia Mužlová Zdravie

Foto: Flickr (Unskinny Boppy)/pexels

Zdravé nechty, ktoré sa nelámu a silné dlhé vlasy boli vždy znakom toho, že je človek v dobre kondícii. Doplnky výživy síce môžu pomôcť, no pokiaľ sa zameriate na správne stravovanie, nebudete ich potrebovať.

Zdravé stravovanie je prvý krok k tomu, aby bolo zdravé aj vaše telo. Obsah vitamínov, minerálov ale aj pomer tukov, bielkovín a sacharidov, to všetko je veľmi dôležité pre zdravie celého organizmu. Pre zdravé nechty a vlasy sa odporúča zamerať sa najmä na obsah zinku a kremíka. Ja preto sú často výživové doplnky zložené práve z týchto dvoch prvkov. Ako by mal vyzerať váš jedálniček, pokiaľ nechcete brať žiadne vitamíny navyše?

Foto: pexels

Pokiaľ máte lámavé nechty, suché vlasy a ani vaša pokožka nie je úplne v poriadku, je potrebné sa na celý problém pozrieť komplexne. Neexistuje žiadny druh ovocia, prípadne zeleniny, ktorý by vám pomohol. Určite to nie je tak, že poviete, že vám pomohli napríklad len kešu oriešky a je potrebné ich konzumovať pravidelne. Strava musí byť pestrá a bohatá na komplex všetkých látok. Určite sa neodporúčajú diéty. Práve tie niekedy môžu spôsobovať zlú kondíciu vlasov a nechtov.

Ktoré potraviny by sme mali zaradiť do jedálničku?

Foto: pexels

„Určite je dôležité zamerať sa na vyšší príjem čerstvej zeleniny a ovocia. Zeleninu si čerstvú nakrájajme pokojne ku každému hlavnému jedlu, vhodná je aj na olovrant či desiatu ako niečo na chrumkanie. Aj naše staré mamy vedeli, že kapusta je liekom na všetko. Zaraďte ju do jedálnička spolu so šťavou a máte skvelý zdroj vitamínov,“ hovorí výživová poradkyňa Lucia Kováčiková.

Foto: pexels

Veľmi dôležitým bodom je dostatočný príjem tekutín. Čistá voda je základ, ak máte radi čaj a je to váš rituál, pokojne si ho doprajte jeden alebo dvakrát za deň. Skúste sáčky vymeniť za sušené byliny a plody. Rovnako je to s kávou, doprajte si, no ideálne čistú čiernu, bez mlieka a cukru.

Základné potraviny každého zdravého jedálnička

 • čerstvá zelenina a ovocie
 • orechy ako zdroj zdravých tukov (nie arašidy)
 • chren a zázvor, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu
 • koreniny ako škorica, kurkuma, chilli
 • semená ako zdroj potrebný na imunitu črevnej mikroflóry ale aj vitamínov a antioxidantov
 • med a všetky včelie produkty
 • akékoľvek strukoviny
 • vajcia
 • cesnak kvôli protizápalovým účinkom
 • cibuľa, ktorá posilňuje imunitu, znižuje zápaly
 • ryby namiesto klasického mäsa ako zdroj omega3mastných kyselín
 • kyslé mliečne produkty ako kefír a bryndza, obsahujú živé kultúry a podporujú zdravú mikroflóru
Foto: pexels

Potraviny a suroviny, ktoré by ste určite mali zaradiť sú napríklad všetky druhy listovej zeleniny, oriešky, oleje (avokádový, olivový…), rovnako čerstvé avokádo, ryby (ideálne losos, pstruh a pod.), skvelé sú tiež sladké zemiaky. Vajíčka obsahujú veľa bielkovín a tiež biotín, ktorý napomáha zdravému rastu vlasov a zlepšuje ich kondíciu. Chudé červené mäso zase obsahuje veľa železa, preto by ste ho určite mali zaradiť aspoň raz do týždňa. Nedostatok železa v krvi totiž môže viesť aj k vypadávaniu vlasov.

Foto: pexels

Strukoviny rovnako obsahujú veľa železa, biotínu a zinku. Podobne je na tom listová zelenina, ktorá má všetky potrebné vitamíny a hlavne obsahuje vápnik. Ak potrebujete doplniť práve tento prvok, nie je nič lepšie ako čerstvo namletý mak.

Foto: pexels

Ideálnou kombináciou je spojenie pitného režimu, pohybu, zdravej stravy a vyhýbanie sa stresu. Pokiaľ sa budete svojich pilierov držať, s vlasmi ani nechtami by ste problém mať nemali. Pokiaľ ale trpíte chronickým vypadávaním vlasov alebo iným závažným problémom, poraďte sa s lekárom. Ak máte naopak suché vlasy, riedke, bez života a slabé nechty, odporúčame sa informovať u kaderníčky alebo manikérky.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: