Chcete schudnúť rýchlejšie, no zdravo? Odborníci na výživu odporúčajú týchto 10 tipov

Monika Miková Zdravie

Foto: maxpixel.net

Zhoďte 5 kíl v priebehu jedného týždňa a podobné názvy článkov nás denno-denne obklopujú. Pýtate sa sami seba, je to vôbec možné, alebo ide o hlúposť, či klamstvo? Rýchlo stratené kilogramy sa vrátia späť, pretože najčastejšie znížime príjem jedla a zvýšime fyzickú aktivitu, uvádza magazín goodhousekeeping. Spočiatku ide všetko ako po masle a chudneme, ale ako náhle opäť zjeme niečo z nášho predošlého jedálnička v podobe uhľohydrátov, sme tam kde sme boli.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by tone. (@tonewellness) on

Z vlastnej skúsenosti vieme, že najchutnejšie jedlá sú obvykle tie bohatšie na kalórie. Samotné sladené nápoje veľkým množstvom cukru zasycujú organizmus. Zamieňanie za minerálky bez príchutí, čaj a kávu bez sladidiel sú najlepším odrazovým mostíkom. Výrobky plné nezdravých tukov ako hranolky, chipsy, vyprážané produkty taktiež predstavujú nevhodnú kapitolu jedálnička osoby, ktorá sa snaží schudnúť.

Viac zeleniny

Je to jednoduché. Stačí si niekoľkokrát do týždňa zameniť ťažké prílohy pre žalúdok ako zemiaky, či ryža čerstvou zeleninou. Budete sa cítiť lepšie, oddýchnutejšie bez preplneného žalúdka.

Raňajky ako základ

Každé jedlo je dôležité, ale raňajky predstavujú základ. Odborníci odporúčajú raňajky v rozmedzí 400 až 500 kalórií obsahujúcich bielkoviny, zdravé tuky a vlákninu – vajíčka, ovocie, orechy, biely jogurt bez umelých sladidiel, zeleninu. Ak takto začnete svoj deň, hladina vášho cukru v krvi, bude v správnej norme a vy sa budete cítiť spokojne.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by feedfeed, by Julie Resnick (@thefeedfeed) on

Soľ

Soľ udržuje produkty čerstvejšie s dlhšou trvanlivosťou a preto ju potraviny čím ďalej tým viac obsahujú Viete, že soľ zadržuje v tele vodu? Dajte si preto pozor, koľko solíte svoje jedlo, bez tak už tej soli obsahuje dostatok.

Káva

Kofeín obsiahnutý v káve predstavuje prírodný antioxidant, ktorý dodáva bunkám odolnosť. Zároveň je známym faktom, že káva odvodňuje. Kvalitné listové, prírodné druhy čajov majú podobné odvodňovacie vlastnosti. O metabolických efektoch zeleného čaju sme písali minule – v priebehu 24 hodín šálka zeleného čaju spáli cca 70 kalórií.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Coffee Near Me (@coffeenearme) on

Sladké vody

Nepriateľom pri snahe schudnúť ako už v úvode spomíname, sú sladké, umelé vody. Môžete ich síce prirovnať k sladkej drobnosti, ale narozdiel od sladkostí, ich tekuté skupenstvo naplní žalúdok tak, že po chvíli opäť pociťujeme hlad. Navyše taký alkohol dokáže narušiť metabolizmus, hlavne spaľovanie tukov a doslova neguje našu snahu schudnúť.

Pomôcky na cvičenie

Investícia, ktorú nikdy neoľutujete. Pri cvičení naberáte svalovú hmotu, pričom spaľujete viac kalórií. Priama úmera, čím viac svalov, tým viac chudnete. Pre začiatok stačí pár drepov, cvikov s malými činkami, či vlastnou váhou. Väčšia frekvencia počas týždňa a uvidíte zmeny na kondícií i výzore, navyše sa budete cítiť lepšie.

Štipľavé jedlá

Áno, skutočne štipľavé jedlá pomáhajú pri znižovaní hmotnosti! Je to tým, že obsahujú látku capsaicin zvyšujúci mieru stresových hormónov v tele, čím urýchľuje spaľovanie. Vynikajúce sú feferónky, indická kurkuma, či zázvor.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jordyotto (@jordyotto) on

Spánok

Je vedecky dokázané, že oddýchnutejší organizmus dokáže chudnúť rýchlejšie. Doprajte si preto aspoň 7 hodín spánku, ak je to vo vašich možnostiach.

Prechádzka

Nechápte ma zle, cvičenie je vynikajúce pre vaše telo, ale z času na čas je potrebné sa aj odreagovať aj v prírode. Ak nemáte čas prechádzať sa, doprajte si aspoň 20 až 30 minút ľahkého aerobiku pred večerou. Váš metabolizmus bude pracovať aj keď sa už nebudete hýbať ďalšie 2 hodiny, takže večeru spálite rýchlejšie.

Potraviny plné vody

Ak počas dňa pijete dostatok perlivej, alebo tichej vody skúste ju ešte skombinovať napr. s melónom, uhorkou, paradajkami, špargľou, grepmi, zelerom, ananásom, alebo lesnými plodmi. Všetky uvedené potraviny majú odvodňovacie schopnosti, ktoré vám dodajú pocit plnosti vďaka ich obsahu vlákniny.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eat For Health! (@bestfoodforhealth) on

0
Komentovať (0)