Chcete si ušetriť na vianočné darčeky viac? Prestaňte robiť týchto 9 vecí a mesačne nazbierate slušnú sumu

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: pexels

Existujú ľudia, ktorí majú talent na narábanie s peniazmi. Vedia, ako ich zarobiť, no vedia aj to, ako ich ušetriť. Napriek tomu je fajn, keď poznáte tipy, ktoré vám so šetrením pomôžu oveľa viac. Pozrite sa na to, čo môžete urobiť, aby ste ušetrili.

Keď chcete ušetriť nejaké peniaze, základom je prestať ich míňať na veci, ktoré vôbec nie sú podstatné. Keď máte pocit, že peniaze z výplaty sa vám akosi rýchlo míňajú, mali by ste sa rozhodnúť niečo s tým urobiť a prestať len lamentovať nad tým, že zarábate málo. Toto je niekoľko tipov, ktoré sa vám môžu hodiť.

Prestaňte sa stravovať mimo domu

Vo väčšine prípadov je jedlo v reštauráciách maximálne predražené. Ak nejde o špeciálnu príležitosť, kedy si chcete vychutnať dobrú večeru vonku, skúste radšej variť doma, najlepšie aj na dva dni a uvidíte, že peniaze zostanú presne tam, kde majú. Vo vašej peňaženke či na účte.

Foto: unsplash

Stávkovanie a kupovanie žrebov

Pokiaľ ide o žreby a stávkovanie, pohybujete sa na veľmi tenkom ľade. Nebudeme vám hovoriť, že je najmenšia šanca, že sa vám podarí niečo vyhrať, na druhej strane však musíte brať do úvahy aj celkovú pravdepodobnosť, ktorá nie je veľmi vysoká. V konečnom dôsledku na tom môžete viac prerobiť.

Foto: Unsplash

Nakupujte len vtedy, keď niečo potrebujete

Dávajte si veľký pozor na výpredaje. Zo psychologického hľadiska sa môže zdať, že niečo nevyhnutne potrebujete práve preto, lebo je to v akcii. V konečnom dôsledku nakoniec miniete oveľa viac, pretože budete mať pocit, že je to výhodné. Skôr, ako si niečo kúpite, radšej si to dobre premyslite. Potrebujete to? Alebo to chcete len preto, lebo je to v zľave?

Pozor na spontánne nákupy

Spontánne nákupy alebo nakupovanie potravín, keď ste hladný. Toto sú opäť veľmi nebezpečné veci, obzvlášť pre vašu peňaženku. Ak ste hladný, dávajte si pozor na to, aby ste nakupovali skutočne len to, čo potrebujete. Garantujeme vám, že je veľmi pravdepodobné, že skončíte pri tom, že budete jesť všetko, na čo máte chuť. Nenakupujte nič bez rozmyslu.

Foto: unsplash

Čítanie nových kníh

Keď patríte ku knihomoľom a k ľuďom, ktorí si nevedia predstaviť deň bez čítania, asi máte doma ohromné množstvo knižiek a kupujete stále nové. Aj tu však môžete ušetriť. Elektronické knihy, knihy z druhej ruky alebo z knižnice. Aj takto sa môžete venovať svojim záľubám, no zároveň ušetriť peniaze.

Spoplatnené streamovacie služby

Služby ako Netflix alebo HBO Go, či Spotify vám dokážu určite zobrať viac peňazí, než by ste si mysleli. Zvážte si, koľko času reálne trávite tým, že využívate tieto služby a či vám to za to skutočne stojí. Možno zistíte, že je to úplne zbytočné. A vtedy nebudete mať dôvod ich viac platiť alebo nie?

Nakupovanie vecí pri pokladni

Asi vám je jasné, že aj tu ide o psychológiu nákupu a niekedy práve pri pokladni zoberiete čo najviac vecí. Ak máte k takýmto nákupom sklony, radšej odvráťte pohľad a choďte rovno tam, kam chcete ísť.

Pozor na vyberanie dovolenky

Ak si chcete veľmi rýchlo zarezervovať dovolenku, nemali by ste byť zbrklý. Neulakomte sa hneď na prvý hotel, ktorý nájdete, radšej sa zamerajte na poriadny prieskum. Možno nakoniec nájdete niečo za prijateľnejšiu cenu a s rovnakými službami. Stačí len, keď si dáte trošku viac času.

Foto: unsplash

Najnovšie technológie

Naozaj nepotrebujete mať ten najnovší mobil, ktorý vyjde. Hlavne vtedy, keď ten váš ešte celkom v pohode funguje. Práve tu nastáva vážny problém, pretože máte pocit, že ten váš je už starý a nefunkčný. A takto to nefunguje. Takže, užívajte si svoj starý mobil, pokiaľ to ide. Okrem iného tým šetríte aj našu prírodu.

Poznáte ešte nejaké iné tipy na šetrenie? Dajte nám vedieť.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: