Chystáte sa umývať okná? Zabudnite na noviny, tento trik mojej mamy je perfektný, okná sa lesknú ako nikdy

Kristína Hagarová Návody

Foto: Profimedia

Dlhší čas strávený doma väčšinou znamená, že sa začneme vrhať aj do vecí, ktoré ste predtým veľmi dlhú dobu odkladali. Jednou z nich je napríklad dôkladné upratovanie.

Existuje veľmi veľa vecí, ktoré vo svojom živote a aj vo svojej domácnosti odkladáte na neskôr. Asi je to pochopiteľné, na jednej strane si doma chceme aj chvíľu oddýchnuť, na druhej strane sa vždy nájdu dôležitejšie veci, ktoré by sme doma chceli a mali urobiť, pokiaľ ide o poriadok.

Ako často umývate okná?

Foto: Profimedia

Mať doma poriadok je pre mnohých ľudí to najdôležitejšie a práve preto sa stáva každotýždenným pravidlom utieranie prachu a vysávanie. Súčasťou udržiavania domácnosti by však malo byť aj pravidelné umývanie okien. Je jasné, že to nebudete robiť každý mesiac, stáva sa však už pravidlom, že ich umývame pri zmene ročných období. Alebo aj vtedy, keď sa nám zdá, že sú až neúnosne špinavé.

Spôsobov je veľa

Foto: Profimedia

Existuje niekoľko spôsobov umývania okien a keď si už raz jeden vyberiete, zvyčajne ho počas života nemeníte. Mnohé ženy sa však rady podelia o svoje triky na to, ako umyť okná bez toho, aby na nich zostali šmuhy. Počuli ste o všetkých trikoch a zaručených spôsoboch, ako čo najlepšie umyť okná?

Stará dobrá klasika

Jedným z najpoužívanejších spôsobov je jednoznačne používanie octu a prípravku na umývanie riadu. Do 5 litrov vody nalejte 2 decilitre octu a rovnaké množstvo prípravku na umývanie riadu. Dôležité je, aby ste si napustili teplú vodu. Okná dôkladne vyumývajte a potom ich vytrite čistou handrou či papierovými obrúskami dosucha.

Zázračná kuchynská soľ

Foto: Profimedia

Hoci sa to zdá neuveriteľné, keď do piatich litrov vody prisypete štyri polievkové lyžice soli, urobí to s vašimi oknami hotové zázraky. Okná stačí pretrieť len raz a následne utrieť dosucha. Nie je potrebné žiadne leštenie, dajte si však pozor, aby ste mali vodu dostatočne teplú a aby sa vám v soľ v nej poriadne rozpustila. Tento trik od mamy je na nezaplatenie a naozaj funguje.

Okná nemusíte utierať dosucha

Jedným z dobrých tipov pri umývaní okien je aj použitie sódy bikarbóny a citrónovej šťavy. Pár lyžičiek sódy bikarbóny nechajte rozpustiť v (pre tento raz) studenej vode a pridajte pár kvapiek citrónu. Okná poriadne vyumývajte avšak, neleštite ich dosucha, nenechajte ich však ani úplne mokré. Po vyschnutí prirodzenou cestou sa budú lesknúť a nebudú na nich žiadne šmuhy.

Čistenie alkoholom

Foto: Profimedia

V prostriedkoch na umývanie okien, ktoré si môžete bežne kúpiť v drogérii, sa spravidla nachádza alkohol. Môžete si však pomôcť aj tým, čo máte doma a teda klasickým liehom alebo ešte lepšie, alpou. Nalejte ho do vody za jeden hrnček a pridajte aj pol hrnčeka octu. Okná budete mať neuveriteľne lesklé.

Tipy, o ktorých ste (možno) nevedeli

  • Existuje množstvo názorov na to, že okná sa najlepšie leštia práve novinami. Noviny však môžu na oknách vytvoriť fľaky, pokiaľ si vyberiete zlý papier. Ak máte tento zvyk zaužívaný, jednoznačne radšej zvoľte papierové utierky.
  • Okná nemusíte vyslovene leštiť kvalitnou handrou, pomôže vám aj stará silonka, vďaka ktorej budú krásne lesklé.
  • Ak chcete mať okná lesklé bez toho, aby ste ich museli leštiť, je dobré, keď do vody pridáte detský alebo žihľavový šampón.
  • Pred umývaním okien povysávajte a poutierajte prach. Na čisté okná sa vám totižto bude lepiť oveľa rýchlejšie.
  • Neleštite okná nasucho. Ak vám okná vyschnú, je takmer nemožné ich vyleštiť.
  • Na počasí naozaj záleží. Pokiaľ je vonku veľmi teplo, okná radšej neumývajte. Budú vám veľmi rýchlo schnúť.
4
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: