Čierna mačka, rozbité zrkadlo či klopkanie na drevo. Toto je 10 najznámejších povier, ktorých sa možno v živote držíte aj vy

Lucia Mužlová

V extrémnych prípadoch to môže zájsť tak ďaleko, že zo strachu z obyčajnej povery sa vyvinie fóbia obludných rozmerov. Tá môže ovplyvniť život jedinca viac, ako by sa mohlo zdať. Niektoré povery vznikli skutočne bizarným spôsobom, to však na ich schopnosti vyvolávať v ľuďoch hrôzu a zvláštne správanie nič nemení. Takto vznikli povery, ktorým ľudia veria najviac.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čierna mačka

Je známe, že niektoré kultúry, ako napríklad Egypťania, mačky zbožňujú, a to doslova. Kedysi ich považovali za posvätné zvieratá. Napriek tomu sa začala šíriť povera, že ak popred vás prebehne čierna mačka, čaká vás nešťastie. Existujú dokonca aj variácie tejto povery, napríklad že vám nešťastie hrozí len v prípade, ak vám mačka prebehne cez cestu z ľavej strany na pravú. Môžete však ostať pokojní, nič vám nehrozí. Celé to totiž začalo v čase honu na čarodejnice. Verilo sa, že čarodejnice dokážu komunikovať so zvieratami a urobiť z nich svojich sluhov. Aby toho nebolo málo, čierna mačka nebola len obyčajným sluhom, ale prevtelením diabla. Ak vám teda cestu skrížila čierna mačka, znamenalo to, že sa na vás díva samotný diabol.

unsplash.com

Neotvárajte dáždnik vo vnútri

Otvárať dáždnik vo vnútri samo o sebe nie je múdry nápad, no táto povera tvrdí, že ak tak urobíte, urazíte boha slnka Ra a ten na vás zošle kliatbu. Povera však má svoj praktický pôvod. Dáždniky, ktoré sa otvoria stlačením gombíka, sú vynálezom viktoriánskej éry. Spočiatku sa konštrukcie vyrábali z kovu a ak sa dáždnik prudko otvoril, mohol spôsobiť vážne poranenia.

Rozbité zrkadlo

Okrem toho, že ak rozbijete zrkadlo, budete musieť upratovať črepiny, hrozí vám podľa tejto povery 7 rokov nešťastia. Ako vznikla táto povera? Zrkadlá kedysi neboli bežnou súčasťou domácnosti a boli považované za luxus. Aby ste na zrkadlo našetrili, trvalo to údajne až 7 rokov. Pôvod povery však siaha ešte ďalej, do čias antického Ríma, keď liečitelia používali zrkadlo na odhadnutie pacientovho stavu. Do nádoby so zrkadlovým odrazom napustili vodu a ak bola tvár pacienta v odraze zdeformovaná, znamenalo to, že je chorý. Ak sa zrkadlo počas tohto procesu rozbilo, znamenalo to naozaj vážnu chorobu. Okrem toho verili, že trvá 7 rokov, kým sa telo úplne zregeneruje.

Klobúk na posteli

Jedna z povier hovorí, že ak položíte klobúk na posteľ, stane sa niečo príšerné. Posteľ totiž mnohým pripomína rakvu a kedysi, keď zomrel vojak, jeho šaty a výzbroj sa uložili na vrch truhly na znak rešpektu.

unsplash.com

Nekráčajte popod rebrík

Hovorí sa, že ak prejdete popod rebrík, hrozí vám nešťastie. Okrem toho, že vám niečo môže padnúť na hlavu a poraniť vás, povera má svoj pôvod v Egypte. Keď rebrík opriete o stenu, vytvorí trojuholník, ktorý je považovaný za posvätný symbol. Egypťania verili, že ak tento symbol narušíte, pohneváte si bohov. Koncept bol neskôr prebratý kresťanmi vo forme Svätej trojice. Kedysi bola viera v túto poveru natoľko silná, že kráčanie popod rebrík bolo horším trestom ako obesenie.

Klopanie na drevo

Táto povera je hádam tá najrozšírenejšia. Keď niečo poviete nahlas a nechcete to zarieknuť, zaklopete na drevo. Prečo práve na drevo? Pretože pohania kedysi verili, že dobrí duchovia sa ukrývajú práve v dreve. Ak ste po niečom túžili, stačilo, ak ste to pošepkali do dreva a dvakrát zaklopali, aby ste sa uistili, že dobrý duch bdie a počuje vás.

Niečo nové, niečo staré, niečo modré a niečo požičané

Táto tradícia pochádza ešte z roku 1500 a je súčasťou svadobných rituálov ešte aj dnes. Verilo sa, že manželstvo tak bude šťastné. Niečo staré mala mať nevesta preto, aby sa udržalo spojenie s jej minulosťou a s jej rodinou, niečo nové naznačuje optimizmus z práve uzatvoreného manželstva, niečo požičané pre šťastie a niečo modré, pretože modrá farba kedysi v kresťanstve symbolizovala vernosť.

unsplash.com

Svrbia vás dlane?

Hovorí sa, že ak vás svrbí pravá dlaň, budú sa vám sypať peniaze. Ak vás ale svrbí ľavá dlaň, peniaze sa od vás budú kotúľať preč. Pôvod tejto povery nie je známy, hovorí sa však, že s tým má niečo spoločné Shakespeare a jeho hra Julius Caesar.

Rozsypaná soľ

Nerozsypte soľ, lebo vám taktiež hrozí nešťastie. Pôvod tejto povery tkvie zrejme v tom, že soľ bola kedysi vzácnou komoditou a ľudia si nemohli dovoliť len tak ju rozsypať. Aby ste ale nešťastie odvrátili, treba údajne hodiť štipku soli cez ľavé rameno. Cez ľavé preto, lebo diabol vždy hľadá práve na ľavej strane, kde by mohol napáchať zlo.

Číslo 13

Aj keď je strach z čísiel iracionálny, predsa len má svoj pôvod, a to opäť v kresťanstve. Bol to práve 13. apoštol, ktorý zradil Ježiša. Aj v gréckej mytológii sa hovorilo, že Loki, ktorý prišiel do Valhally na večeru ako 13. v poradí, narušil rovnováhu, ktorú vytvorilo 12 bohov.

Akej povere veríte vy?

Pozri aj: Odkladanie svojich nechtov či posadnutosť číslom päť. Takýmto zvláštnym poverám verili osobnosti ako Salvador Dalí, Frida Kahlo a iní

ranker

Najnovšie články