Čiernobiele snívanie a neznáme tváre. 8 faktov, ktoré vám objasnia, čo presne znamenajú vaše sny

Hyriaková Kristína

Foto: needpix

Zaujímali ste sa niekedy o to, čo sa deje s vaším telom, keď spíte? Možno ste mysleli na to, čo vám asi tak hovoria vaše sny, ale pokiaľ ide o vedcov, tí v tom majú jasno. Sny podľa nich hovoria hlavne o stave psychiky, ale aj o fyzickom zdraví.

V otázke toho, koľko hodín by mal človek spať, sa ľudia veľmi často mýlia a sú presvedčení o tom, čo im vyhovuje. Keď však príde na lámanie chleba, o spánku toho veľmi veľa povedať nevieme. Existuje však množstvo štúdií o snoch, ktoré vás skutočne prekvapia.

Foto: Unsplash

Prečo niektorí ľudia snívajú čiernobielo

Podľa jednej štúdie v 40. rokoch takmer tretina opýtaných Američanov tvrdila, že ich sny sú len čiernobiele. Storočia sa hovorilo, že ľudia vo veku okolo 25 vidia takmer vždy farebné sny, kým ľudia nad 50 majú zase sny bezfarebné. Zistilo sa však, že to má za následok aj technologický pokrok, pretože predtým televízie farebne nevysielali. S príchodom počítačov a farebnej televízie začal mozog pracovať v sne inak.

Fajčiari snívajú inak

Zistilo sa, že ľudia, ktorí prestali fajčiť majú oveľa živšie sny ako fajčiari alebo tí, ktorí vo svojom živote nikdy nefajčili. Je to preto, že keď človek prestane fajči, mozog si začne kompenzovať stratu serotonínu a produkuje ho viac, ako je potrebné. To vedie k živým snom, ale aj nočným morám.

Foto: Unsplash

Ľudia so sluchovým postihnutím

Štúdie hovoria, že ľudia, ktorí majú sluchové postihnutie, majú tiež veľmi živé sny. Pri skúmaní ich snov sa zistilo, že senzorické ukazovatele, ako napríklad bolesť a chuť, ale aj emócie majú nepočujúci ľudia oveľa silnejšie, ako tí, ktorí počujú dobre.

Snívajú muži o iných ženách?

Hoci ženy veľmi často chlapov obviňujú, že sa im sníva o iných ženách, štatisticky to však vôbec nie je pravda. Práve naopak, častejšie sa im sníva s mužmi ako so ženami. Ženy naopak v snoch vidia rovnaký počet mužov ako aj žien.

Neznáme tváre v snoch

Ak si myslíte, že v sne vidíte ľudí, ktorých ste nikdy v živote nevideli, je to lož. Vedci zistili, že mozog vypúšťa veľkú väčšinu tvárí, ktoré za celý svoj život uvidíte, stále však zostávajú v podvedomí. Môže to byť náhodní okoloidúci, na ktorých hneď zabudnete, v sne sa vám však skutočne objavia.

Foto: Unsplash

Sny nám pomáhajú s bolesťou

Napriek tomu, že nočné mory nikto z nás neobľubuje, zistilo sa, že práve zlé sny nám umožňujú zbaviť sa trápenia. Vtedy sa odovzdáme našim emóciám a hoci si niekedy svoj sen na druhý deň nepamätáme, pomohol nám, aby sa nám uľavilo. Podľa niektorých štúdií je človek, ktorý je duševne zdravý, schopný pamätať si sen a po prebudení ho hneď zabudnúť. Ak si svoje sny vôbec nepamätáte, môže to byť znak poruchy.

Nočné mory súvisia so životným štýlom

Ak chodíte spávať veľmi neskoro a spíte málo, máte tendenciu mať veľmi rušivé sny a nočné mory. Naopak, keď chodievate spávať skôr a spíte dostatočne dlho, vaše sny budú príjemné a nebudú vás znepokojovať. K lepšiemu spánku prispieva samozrejme aj cvičenie, kedy sa vám spí dobre a oveľa pokojnejšie.

Foto: Unsplash

Môžete chrápať a snívať?

Podľa jednej štúdie sa nedá skombinovať chrápanie a snívanie. Preto človek, ktorý chrápe, zároveň nesníva. Zaujímavosťou je aj to, že existuje 1 % ľudí na planéte, ktorým stačí len pár hodín spánku. Podľa jednej z teórií je to mutácia v géne, ktorá spôsobuje, že človeku stačí len trochu spánku k tomu, aby bol oddýchnutý.

Najnovšie články