Čistiace prostriedky už nekupujem! Vďaka tejto rade za pár drobných budú vaše koberce perfektne čisté

Kristína Hagarová Návody

Foto: pikrepo

Väčšina z nás upratuje každý týždeň. To zahrňuje najčastejšie vysávanie, umývanie podláh a utieranie prachu. Raz za čas však potrebujete urobiť dôkladné upratovanie, a to aj také, kedy sa snažíte vyčistiť všetko, čo doma máte. 

Okná ľudia zvyknú umývať pri prechode ročných období, najčastejšie vtedy, keď nemrzne. Ako často však tepujete koberce, poprípade sedačky? Možno si hovoríte, že nemáte čas na to odniesť koberce do čistiarne a že nemáte prístroj na to, aby ste to poriadne vyčistili. Máme však pre vás dobrú správu. Nepotrebujete žiadny tepovač na to, aby boli vaše koberce a pohovky čisté. Stačí vám na to len jednoduchá vec.

Foto: unsplash

Potrebujete

  • utierku
  • kefu
  • žlčové mydlo (alebo mydlo Jelen)
  • prací prášok

Postup

Do hrnca nalejte prevretú vodu (buď teplú rovno z kanvice, alebo nechajte klasicky zovrieť na sporáku). Mydlo si nakrájajte na menšie časti (nemusíte ho použiť celé, záleží od veľkosti koberca a taktiež od toho, koľko kobercov máte doma) a rozpustite si ho na miernom ohni. Potom pridajte primerané množstvo tekutého pracieho prášku, premiešajte a pomocou kefy začnite čistiť koberec. Ak sa vám zdá mokrý, na konci ho ešte môžete pretrieť suchou utierkou. Vďaka žlčovému mydlu a praciemu prášku sa zbavíte škvŕn a váš koberec bude ako nový.

Foto: unsplash

Ocot na všetko

Existuje však samozrejme aj oveľa viac spôsobov, ako môžete váš koberec alebo sedačku poriadne vyčistiť. Doma určite máte vínny ocot. Rozpustite približne 20 mililitrov oleja v litry vody a pridajte aj saponát na riad. Premiešajte, ponorte doň čistú handru alebo kefu a koberec vytrite, poprípade vykefujte. Nakoniec ho ešte povysávajte.

Soľ alebo sóda

Veľmi veľa ľudí používa na škvrny soľ, avšak je potrebné, aby ste pri používaní boli veľmi opatrný. Soľ dokáže byť veľmi agresívna, preto treba dávať pozor na množstvo, ktoré použijete. V kombinácii so sódou bikarbónou a trochou saponátu však dokáže zázraky. Túto zmes spolu zmiešate a nanesiete na koberec, chvíľu počkajte, a potom ho povysávajte. Výsledky budú neuveriteľné a váš koberec bude ako nový.

Foto: unsplash

Ako na škrvny?

Portál Popular Mechanics zverejnil niekoľko dobrých a účinných trikov na to, ako dostať z koberca rôzne škrvny a aké chyby pri tom často robíme. Uviedol napríklad, že v prípade, že niečo vylejete na koberec, je tá najväčšia chyba, ktorú môžete urobiť, že to začnete hneď drhnúť. Najlepšie, čo spravíte je, keď zoberiete papierový obrúsok a pritlačíte ho na danú škrvnu. Nič nešúchajte a počkajte, kým papierový obrúsok vsiakne tekutinu do seba.

Foto: unsplash

Netradičné spôsoby čistenia

Portál taktiež uviedol, že to najlepšie, čo môžete na škvrny použiť, je pena na holenie, a to napriek tomu, že nad tým mnohí ľudia krútia hlavami. Keď ju vraj nanesiete priamo na škvrnu a necháte 30 minút pôsobiť, zaručene ju odstráni. Žuvačku z koberca najlepšie odstránite kockou ľadu a pokiaľ chcete predsa len na čistenie koberca použiť nejaký prístroj, najlepšie bude, keď si vyberiete taký, ktorý funguje na princípe pary.

Ako doma čistíte koberce vy?

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: