Počas dňa môžete jesť čo chcete. Vďaka tomuto 12-dňovému stravovaniu budete každé ráno ľahší o 2 kilogramy

Lucia Mužlová Zdravie

Foto: unsplash/Taylor Kiser,bruce mars

Prečo niekedy nemáme energiu a večer sa cítime slabo a dokonca až malátne? Niektorí ľudia totiž porušujú základné pravidlá stravovania. Ak má človek ťažký deň, kedy nestíha pravidelne jesť, najjednoduchšie je večer doplniť energiu jedlom a zjesť všetko, čo v chladničke nájde. Večera by však malo byť ľahké jedlo, ktoré doplní celodenný režim.

Foto: unsplash/Sven Scheuermeier

Namiesto prejedania sa v neskorých hodinách skúste tento zlozvyk na pár dní vymeniť za systém chudnutia, ktorého hlavným bodom je pôstna večera. Ako ale vedieť, čo si na večeru vybrať? Skúste to podľa týchto tipov celých 12 dní, počas ktorých by ste na váhe mali schudnúť 4-5 kilogramov. Dôležité je, aby ste počas dňa konzumovali jedlo pravidelne a dávali si pozor na pestrosť a obsah bielkovín, tukov a sacharidov. Zmena by mala prísť až v podobe ľahkej pôstnej večere.

Večerať by ste mali najmenej 2-3 hodiny pred spánkom a žalúdok netreba zaťažovať. Takisto ráno, po dlhšom spánku si doprajte radšej kašu alebo smoothie namiesto pečiva.

Čo môžeme večerať?

Foto: pixabay
  • Pestrá večera by určite mala zahrňovať bielkoviny, zdravé tuky a až na samom konci sú sacharidy. Medzi potraviny s vysokým obsahom bielkovín určite môžeme zaradiť ryby, vajíčka, šampiňóny, strukoviny ako hrach, fazuľa a šošovica či cícer, hummus, kuracie prsia.
  • K tomu si pokojne dajte ľubovolné množstvo čerstvej alebo na pare dusenej zeleniny. Vhodné sú zelené fazuľky, paprika, hrášok alebo kapusta. Akákoľvek iná čerstvá zelenina je úplne v poriadku.
  • Vyhnite sa na večer maslu, omáčkam, dressingom a múke.
  • Ak chcete niečo sladšie, doprajte si biely jogurt sladený medom alebo stéviou, ovsené vločky, všetko posypané orieškami alebo makom.
Foto: unsplash/Yanina Trekhleb

Takéto stravovanie dodržiavajte minimálne 12 dní a ak vám bude vyhovovať, samozrejme v ňom môžete pokračovať. Pokiaľ posledné jedlo skonzumujete 2 hodiny pred spaním, počas noci sa na hlad budiť nebudete. Ľahká pôstna večera prekoná váš veľký hlad a vaša váha sa nebude zvyšovať, práve naopak. Telo počas noci dobre spracováva bielkoviny, čo je kľúčom k zdravému chudnutiu.

0
Komentovať (0)