Čo koronavírus urobí s ľudským telom a pľúcami? S odpoveďami prišli odborníci z oblasti virológie

Foto: TASR/AP

COVID-19 spôsobuje koronavírus nazývaný aj SARS-CoV-2. Koronavírusy patria do skupiny vírusov, ktoré infikujú zvieratá od pávov až po veľryby. Infekcia koronavírusom sa na človeku prejavuje jedným z dvoch spôsobov. Buď ako infekcia v pľúcach, alebo ako infekcia v čreve.

Ako uvádza portál ScienceAlert, prvý spôsob ľudia často považujú za prechladnutie alebo chrípku a presne tak to aj začína. Narozdiel od iných však začne napádať imunitný systém, ktorý môže spôsobiť dlhodobé poškodenie pľúc až smrť. SARS-CoV-2 však zatiaľ vedci nemajú úplne preskúmaný, preto sa snažia o ňom zistiť čo najviac, aby boli pripravení. Nemáme zatiaľ liek ani vakcínu.

Ako prebieha infekcia?

SARS-CoV-2 sa šíri z človeka na človeka, ktorí sú v úzkom kontakte. Stačí, keď jeden alebo dvaja ľudia sedia tvárou v tvár voči neinfikovaným ľuďom len pár minút v preplnenej miestnosti a môžete byť infikovaní. Práve preto sa v začiatkoch často infekcie pripisovali cirkvi. Ohnisko sa rýchlo rozšírilo, až sme sa dopracovali k tomu, čo máme na svete teraz.

Foto: TASR archív

Ohrození sú starší

SARS-CoV-2 rastie v pľúcnych bunkách a pokiaľ je situácia vážna, pacient musí mať podporu počas okysličovania krvi. Je teda pripojený na dýchací prístroj, tzv. respirátor. Stupnica závažnosti je v tomto prípade posuvná, pretože sa zdá, že pacienti mladší ako 10 rokov sa z vírusu rýchlo dostanú, taktiež aj tí, ktorí majú menej ako 40 rokov. Starší však môžu trpieť väčšou závažnosťou tohto ochorenia. Je závažnejší aj u ľudí, ktorí majú vysoký krvný tlak alebo sú onkologickí pacienti.

Závažnejšie než chrípka

Je však závažnejší ako sezónna chrípka, a to minimálne z časti a práve preto, lebo ľudia naň reagujú rôzne. Niekomu spôsobuje veľké škody, zatiaľ čo ostatní sa z neho dostanú za týždeň. V súčasnosti je prenosová rýchlosť SARS-CoV-2 o niečo vyššia, ako bola prenosová rýchlosť chrípky H1N1 v roku 2009, ale je 10-krát smrteľnejšia. Z údajov, ktoré sú teraz k dispozícii, sa zdá, že COVID-19 sa podobá akútnemu respiračnému syndrómu SARS, hoci je menej pravdepodobné, že bude rovnako závažný.

Foto: TASR archív

Stále toho veľa nevieme

Stále existuje veľmi veľa vecí, ktoré o víruse nevieme. Existujú rôzne dohady na to, čo všetko ochorenie spôsobuje, ako reaguje bunka a bielkoviny v tele a ako sa šíri samotná tvorba. Ďalšou neznámou je, ako bude koronavírus reagovať na zmeny ročných období. Chrípka má tendenciu sledovať chladné počasie, a to na severnej aj južnej pologuli. Niektoré ďalšie vírusy sa šíria celoročne, ale svoj vrchol dosahujú na jar. Nie je však jasné, prečo sa orientujú na ročné obdobie.

Foto: TASR archív

Infekcia sa rozvíja

Isté však je, že keď je už raz infekcia v tele, má možnosť sa ďalej veľmi rýchlo rozvíjať a napádať telo tak, ako sa jej zachce. Transformuje sa, rozvíja a vytvára kanál, kade reťazec vírusového genetického materiálu prenikne do nič netušiacich buniek. Preto je veľmi dôležité, aby sme všetci dodržiavali opatrenia, ktoré nám sú dané a správali sa zodpovedne. Len vtedy dokážeme prekonať toto ťažké obdobie.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: