Čo nám škodí viac – cukor alebo soľ? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Lucia Mužlová

Dnes sa o vplyve cukru a soli na náš organizmus hovorí veľa. S ani jednou zložkou by sme to určite preháňať nemali. Pýtate sa teda, čo je škodlivejšie? Vo veľkých množstvách samozrejme obe zložky negatívne vplývajú na zdravé fungovanie nášho tela. Aký vplyv majú na naše zdravie?

Článok pokračuje pod videom ↓

Cukor

Foto: pixabay

Nie je cukor ako cukor. Cukor, ktorý prijímame z ovocia a teda fruktóza je ten najlepší cukor, aký telu môžeme dať. Vedci ale dvíhajú varovný prst a to najmä keď sa jedná o množstvá rafinovaného a pridaného cukru. Sladené nápoje a potraviny s pridaným cukrom väčšinou neobsahujú žiadne látky, ktoré by si naše telo mohlo vyhodnotiť ako pozitívne (vláknina, vitamíny, minerály a podobne). Aj preto nie je žiadnym prekvapením, že ak takéto produkty konzumuje človek vo veľkom, môže to viesť k obezite a napríklad aj ku kardiovaskulárnym problémom alebo vysokému tlaku, či cholesterolu.

Či už sa jedná o klasický biely cukor, kukuričný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, trstinový cukor alebo hnedý cukor, stále majú veľmi podobné účinky na telo. Zvyšovaním hladiny cukru v krvi sa samozrejme zvyšuje produkcia inzulínu.

Foto: pixabay

Samozrejme, aj keď by ste jednorázovo zjedli priveľa cukru, telo sa s tým dokáže vyrovnať. Keď však jete priveľa cukru, nevedie to k ničomu inému ako ku tvorbe tuku a to nie len toho, ktorý vidíme, ale aj toho, ktorý nevidíme a obaľuje naše orgány. Veľa cukru môže nakoniec viesť k zmenám v metabolizme, zápalom, prekysleniu organizmu a to všetko môže spôsobiť rôzne chronické ochorenia.

Soľ

Foto: pixabay

Ľudské telo samozrejme soľ potrebuje. Reguluje si tak tekutiny a prenášanie elektrických nábojov medzi bunkami. O nebezpečenstve solenia sa však diskutuje oveľa viac ako o cukre. Dlhodobé presoľovanie na tanieri môže viesť až ku katastrofe. Najnovšie odporúčanie odborníkov znie: menej ako 2300 miligramov sodíka denne, čo je približne 1 čajová lyžička. Väčšina ľudí jej však konzumuje oveľa viac. Dochucujeme ňou jedlá, no nachádza sa aj v už spracovaných potravinách, takže množstvo soli sa počas dňa neustále navyšuje.

Lekári tvrdili, že sodík spôsobuje zadržiavanie tekutín, čo vedie k zvýšenému tlaku v cievach a ten môže spôsobiť závažné zdravotné problémy (mŕtvica, infarkt, problémy s obličkami, pečeňou a dokonca aj zrakom). Novšia štúdia z roku 2014, ktorá skúmala viac ako 8000 dobrovoľníkov ale potvrdila, že konzumácia soli s tlakom nesúvisí.

Foto: pixabay

Soľ pre človeka teda nie je škodlivá, pokiaľ ju konzumujete s mierou. Je ľahšie skonzumovať viac sladkého ako slaného. Pri sladkej chuti si totiž množstvo cukru v produkte nevieme uvedomiť. Jedná dobrá rada k soleniu. Skúste variť bez soli a soliť až na tanieri. Lepšie si odkontrolujete zjedené množstvo soli a možno jej ani nepoužijete toľko veľa.

Aký je teda záver? Všetko záleží od množstva. Skúste si predstaviť, že bežný človek zje počas dňa asi tak 20 lyžičiek pridaného cukru. Ten sa nachádza už vo všetkých potravinách, ktoré bežne konzumujeme. Ak by sme jedli rovnaké množstvo soli, určite by sa to nezaobišlo bez veľkých zdravotných komplikácií. Preto, všetko s mierou.

Pozri aj: Je tmavšie pečivo naozaj zdravšie ako biele? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Lucia M., womenshealthmag.com

Najnovšie články