5 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť tesne po tom, čo sa najete


Mnohí z nás žijú pod neustálym časovým tlakom a častokrát musia svoje povinnosti rýchlo vystriedať. Po raňajkách s čajom sa často ponáhľame do sprchy. Možno ste to ani nevedeli, ale práve táto, na prvý pohľad neškodná následnosť činností, nemusí byť pre vaše telo práve najlepšia. V redakcii sme sa preto rozhodli zozbierať, čo nie je zdravé robiť po jedle a prečo.

Kúpať sa

jedlo1
ru.depositphotos.com

Počas sprchy alebo kúpania sa, sa naša telesná teplota mierne zvýši a tým sa zrýchli prúdenie krvi v tele. To môže narušiť proces trávenia a spomaliť vstrebávanie potravy. Ideálnym východiskom je teda použiť sprchu až 30 minút po jedle.

Pitie čaju

jedlo2
ru.depositphotos.com

Pre niektorých môže byť šálka teplého čaju neoddeliteľnou súčasťou raňajok. Štúdie ukázali, že tento nápoj môže brániť vstrebávaniu železa, ktoré zohráva dôležitú úlohu v ľudskom tele. Preto sa odporúča počkať s pitím čaju až hodinu, hlavne pre tých, čo trpia nedostatkom železa, deti a tehotné ženy. Dospelým môžu náhradu poskytnúť káva a deťom voda.

Spánok

jedlo3
ru.depositphotos.com

Mýtus spájaný s nadváhou ako príčina jedla pred spaním je už dávno vyvrátený. Spánok s plným žalúdkom vám avšak môže spôsobovať nepríjemnosti, ako napríklad pálenie záhy a zvýšenú kyslosť. Navyše je preukázané, že pravidelný spánok bezprostredne po obede alebo večeri zvyšuje riziko mŕtvice. Odborníci sa zhodujú, že ísť do postele je najlepšie 2 hodiny po jedle.

Šport

jedlo4
ru.depositphotos.com

Bez ohľadu na to, aká lákavá sa môže zdať myšlienka zbaviť sa kalórií hneď po jedle, odborníci vravia tejto teórii jasne nie. Zaťaženie na plný žalúdok môže spôsobiť nepohodlie v podobe čkania a nevoľnosť, rovnako ako vážnejšie následky v podobe traumatických záchvatov. Posilňovňu je teda ideálne navštíviť 2 hodiny po jedle.

Fajčenie

jedlo5
ru.depositphotos.com

Počas aktívneho trávenia sa na procese podieľajú takmer všetky systémy nášho tela. V tomto bode sa nikotín absorbuje dvojitou silou, čím sa výrazne zvyšujú jeho škodlivé účinky. Tiež je dokázané, že tabak môže blokovať proces asimilácie vitamínov a minerálov, vrátane vápnika a vitamínov C a D. Samozrejme, že najlepšie je vzdať sa fajčenia úplne. Ale ak sa rozhodnete fajčiť, tak ušetrite svoje telo po jedle minimálne 20 minút od tabaku.

Pozri aj: Neuveríte, čo sa stane s vašim telom, keď všetky nápoje vymeníte za vodu

zdroj: babskeveci.sk (Bianka), adme.ru

 

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov