Čo robiť, keď sa vám rozbije teplomer? Tieto rady vás môžu zachrániť pred katastrofou

Lucia Mužlová

takprosto.cc

Rozbitý ortuťový teplomer – problém, ktorý spôsobuje, paniku aj u dospelých. Veľa ľudí dodnes nevie, ako tento problém riešiť, ako zasiahnuť a čo urobiť. Rozbitý ortuťový teplomer však môže mať následky na  vaše zdravie, no aj zdravie ostatných. Rada sa s vami v tomto článku poradím o rady a základné pravidlá, čo v prípade rozbitého teplomeru robiť, aby nedošlo k otrave ortuťou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Neviem ako vy, ale ja mám pocit, že klasické ortuťové teplomery boli proste lepšie ako dnešné digitálne. Mám doma aj digitálny, aj klasický ortuťový, a každý meria inak, resp. digitálny mi ukazuje väčšinou podobné čísla. Mne ako dospelej žene to až tak nevadí, viem rozumne zhodnotiť svoj stav, ale čo ak by som potrebovala merať teplotu dieťaťu? To už je problém. Aj preto sa v našej domácnosti ešte stále nachádza klasický ortuťový teplomer.

Čo robiť ak sa teplomer poškodí?

V prvom rade preneste všetko živé preč z miestnosti. To znamená, že v prvom rade deti, dospelých a domácich maznáčikov.

teplomer1
takprosto.cc

Ak máte klimatizáciu, znížte teplotu v miestnosti na 16 až 18 stupňov. Ak klimatizáciu nemáte, môžete otvoriť okno.

teplomer2
takprosto.cc

Dvere do miestnosti, kde sa nehoda stala, zavrite a pootvárajte všetky okná.

teplomer3
takprosto.cc

Uistite sa, že sa ortuť nedostane na žiadny kus odevu a ani na topánky.

teplomer4
takprosto.cc

Na ruky si dajte ochranné rukavice a na tvár rúško, prípadne šatku či šál. Chybu neurobíte ani keď si oblečiete ochranný oblek.

 

teplomer5
takprosto.cc

Pripravte si nádobu s vodou, do ktorej budete zozbieranú ortuť dávať.

teplomer6
takprosto.cc

Guľôčky ortuti môžete zbierať pomocou injekčnej striekačky alebo podobnej „pumpy“ ako je na obrázku. Ak sa na podlahe nachádzajú aj kúsky skla, zabaľte ich do vlhkých novín.

teplomer7
takprosto.cc

Na záver, keď už je ortuť pozbieraná, je potrebné umyť podlahy hneď minimálne dvakrát. Na umývanie zvoľte roztok čistiaceho prostriedku na podlahy a bielidla, najlepšie takého, čo obsahuje chlór. Na jeden liter vody ide jedna polievková lyžica bielidla. Pomocou tohto roztoku by ste mali podlahy umývať celý jeden mesiac, aspoň dvakrát do týždňa, aby ste mali naozaj istotu, že sa ortuť vo vašom domove už nenachádza ani len v minimálnom množstve.

V žiadnom prípade by ste ortuť nemali vyhodiť do koša a ani ju vyhodiť do kontajneru pred domom. Tým by ste spôsobili kontamináciu celého kontajneru a neskôr aj miesta, kam sa odpad dostane. Ortuť a všetky kontaminované veci by ste mali zaniesť na mieste odberu takýchto látok. Určite sa takéto miesto vo vašom meste nachádza a môžete si to overiť na internetových stránkach mesta napríklad. Verím, že vám tieto rady pomôžu v prípade, že sa vám teplomer rozbije.

Aké rady máte pre nás vy? Máte iné skúsenosti? Čo ste robili, keď sa vám rozbil teplomer? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

Najnovšie články