Čo robiť v prípade, že sa niekto dusí? Ak budete postupovať podľa tohto návodu, môžete niekomu zachrániť život!


Všetci to poznáme. Občas prehĺtame jedlo alebo sliny tak nešikovne, že sa začneme dusiť a celí sčervenieme. Väčšinou si poradíme sami a pomocou kašľa sa nám z nepríjemnej situácie podarí dostať. Existujú však i prípady, ktorým sa stala takáto banálna vec osudnou. Nedovoľme, aby zbytočne vyhasol ľudský život. Nasledujúce rady vám pomôžu v situácii, keď ide o sekundy.

pexels.com

Čo by ste robili vo chvíli, ak by sa pred vami niekto dusil a v okolí by nebol nik iný, len vy a obeť? Dokázali by ste človeka zachrániť? Vedeli by ste, aké kroky treba podniknúť? Mnoho ľudí sa dostáva do paniky najmä kvôli svojej nevedomosti – čo robiť v danej situácii? Nenechajte sa pohltiť strachom a buďte vždy pripravení.

Čo sa deje pri dusení

Neschopnosť nadýchnuť sa je obyčajne spôsobená prekážkou (cudzie teleso), ktorá znepriechodní dýchacie cesty. Najväčším rizikom v tomto prípade nie je poranenie dýchacích ciest, ale neschopnosť prechodu kyslíka do pľúc, krvi a následne do celého tela. Vo vážnych prípadoch dokonca dochádza k poškodeniu vnútorných orgánov.

takprosto.cc

Telo bez kyslíka slabne, človek stráca vedomie a v prípade, že prísun kyslíka sa neobnoví ani po 3 až 5 minútach, dochádza k vážnemu poškodeniu mozgu, ktoré je väčšinou nezvratné. V najhorších prípadoch človek bez pomoci zomiera.

Príznaky dusenia

Niekedy sa stáva, že spočiatku neviete, čo sa s obeťou deje. Ako teda rozoznať dusenie?

  • Dusiaca sa osoba má bolestivý kašeľ, ktorého súčasťou je často sčervenanie tváre a slzenie očí.
  • Osoba je vystrašená a v panike kvôli obavám zo smrti.
  • Dýchanie je prerušované, ťažké, v horších prípadoch neprítomné.
  • Koža dusiaceho je spočiatku červená a postupne tmavne a modrá.
  • Poslednou fázou je až strata vedomia, ktorú niekedy sprevádza i zastavenie činnosti srdca.
  • Po tomto momente v priebehu niekoľkých minút dochádza ku klinickej smrti.

Prvá pomoc pri dusení

Spočiatku je najbezpečnejšie cudzie teleso vykašľať. Ak sa to dusiacemu nedarí a jeho kašeľ silnie, mal by sa čo najviac nadýchnuť a zatajiť dych. Potom nasleduje čo najprudšie zakašľanie, ktoré by malo vytvoriť dostatočný tlak na vypudenie cudzieho predmetu.

Ak táto metóda nezabrala, nasleduje zavolanie prvej pomoci. Do ich príchodu by ste však svojou nečinnosťou obeti nepomohli, preto prejdite na Gordonov manéver.

takprosto.cc

Osobu predkloňte a jednou rukou si ju podoprite dotykom na hrudníku. Druhou rukou ju udrite 5-krát silno medzi lopatky s krátkym časovým odstupom.

Trošku iný postup je u detí, ktoré ešte nedovŕšili prvý rok. Tie otočíme na bruško a uložíme si ich na predlaktie tak, aby mali mierne sklonenú hlavičku. Postup s úderom medzi lopatky je rovnaký.

Ak obeti nepomohol ani tento postup, prejdite na Heimlichov manéver. Ak je osoba ešte pri vedomí, je potrebné sa za ňu postaviť. Rukami ho zozadu akoby objímeme, pričom sa snažíme nahmatať oblasť „V“ pod hrudným košom.

takprosto.cc

Do tohto miesta si vložíme päsť jednej ruky. Druhou rukou ju chytíme pevne okolo zápästia tak, aby sme mali palec ruky položený na hornej časti päste. Následne vykonáme prudký pohyb nahor (prílišný tlak do hrudníka nie je nutný). Vzduch z pľúc takto vytlačíme a uvoľníme dýchacie cesty. Ak sa nám to nepodarí, postup opakujeme.

takprosto.cc

U žien vo vysokom štádiu tehotenstva treba byť pri tomto manévri obzvlášť pozorný.

Ďalšiu pomoc môžete vykonať v prípade, že je osoba v bezvedomí alebo nestojí a tým pádom ju nemôžete zozadu chytiť a vykonať Heimlichov manéver. Vtedy uložíme osobu do vodorovnej polohy (chrbtom nadol) a obkročmo si na obeť sadneme.

takprosto.cc

Spojte dlane na seba, uložte ich do hornej oblasti brušnej dutiny a pomocou svojej váhy sa snažte tlačiť smerom nahor. Tlak opakujte niekoľkokrát v rovnakých intervaloch.

Tento postup by ste mali naučiť i svoje dieťa, ktoré vám môže zachrániť život v prípade, že budete doma sami.

Ak sú vaše všetky snahy márne a žiadna z uvedených možností postihnutému neprinavrátila dýchanie, je potrebné pristúpiť ku kardiopulmonálej resuscitácii. Obyčajne je v tomto momente pacient v bezvedomí, takže sa bojuje o sekundy.

takprosto.cc

Pred začatím (ak máte možnosť) priložte pacientovi na hlavu studené obklady, mrazenú zeleninu alebo fľašu studenej vody. Pomôže to predĺžiť život mozgovej kôry, keďže v tomto momente je telo, takže i mozog nedostatočne okysličené a dochádza ku poškodeniu buniek.

Obeť majte vo vodorovnej polohe, chrbtom nadol a dlaňami spojenými na sebe začnite rytmicky stláčať hrudník a následne vdychovať vzduch do úst. Tieto úkony vykonávajte v pomere 30:2. Oživujte dovtedy, pokiaľ sa vám nepodarí prebrať pacienta k vedomiu.

Názornú ukážku, ako postupovať pri záchrane dusiaceho, si môžete prezrieť i v tomto videu.

Je dobré mať všetky znalosti potrebné na pomoc človeku pri dusení. Dúfame však, že sa do takejto situácie nikdy nebudete musieť dostať.

Pozri aj: Ako to táto 82-ročná svetová ikona robí? Sophia Loren prezradila svojich 5 tajomstiev krásy a vitality

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov