Čo s čím sadiť? Toto sú tie najlepšie kombinácie rôznych druhov zeleniny, ktoré by ste si v záhone mali vysadiť vedľa seba


Sadenie sa začína! Ak sa chcete dočkať ešte lepšej úrody ako minulý a predminulý rok, možno by ste sa mali na chvíľu zamyslieť. Verím, že už dlhé roky pestujete plodiny na tom istom mieste, čo je veľmi praktické a prehľadné, pretože vždy viete, že tu je šalát, tam mrkva a tu zas jahody. Zamýšľali ste sa ale nad tým, že aj v ríši rastlín existujú priateľstvá s výhodami? Dnes si o nich povieme trochu viac.

pixabay

Cibuľa a cesnak

Tieto dva druhy zeleniny sú v kuchyni hotovým pokladom. Majú skvelé účinky aj na naše telo a zdravie. Cibuľke sa dobre darí vedľa červenej repy, a ako sme spomínali, aj vedľa paradajok. Takisto ju môžete vysadiť vedľa koreňovej zeleniny ako je mrkva či petržlen.

Cesnak si dobre rozumie s cibuľkou, no najlepšie sa znáša práve so zeleným listovým šalátom a paradajkami. Nevadí mu ani susedka uhorka.

Paradajky

pixabay

Paradajky sú veľmi vďačná zeleninka. Nielenže skvele chutia, najmä tie zo záhradky, ale kombinovať ich môžete s rôznymi druhmi. Medzi ich najlepších priateľov patria: cvikla, šalát, cibuľa aj cesnak.

Ak máte radi šalát caprese, čo je paradajka, bazalka a mozzarella, zasaďte si paradajky a bazalku pokope.

 

Mrkva a petržlen

pixabay

Tieto koreňové druhy si dobre rozumejú s cviklou, šalátom, ale aj cesnakom či reďkovkou. Všetko, čo rastie v zemi, môžete vysadiť v kombinácii blízko seba.

Paprika

Jej veľmi dobrý kamarát je petržlen a mrkva, no vadiť jej nebudú ani bylinky ako bazalka a mäta.

Strukoviny

Hrach a fazuľa jednoznačne pasujú k sebe. Tieto ťahavé rastlinky si dobre rozumejú, no pridať k nim môžete aj zemiaky, uhorky alebo koreňovú zeleninu. Vadiť im nebude ani cesnak alebo kôpor.

Zemiaky

pixabay

Najlepší susedia pre zemiaky sú strukoviny, koreňová zelenina, no najmä reďkovka alebo baklažán či kôpor.

Máte nejaké iné rady? Spozorovali ste, že sa nejakému druhu zeleniny veľmi darí vedľa iného? Určite nám to dajte vedieť v komentároch.

Zabudnúť by ste nemali ani na kalendár sadeníc na rok 2017, ktorý nájdete na tomto odkaze.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.)

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov