Čokoláda a orechy nespôsobujú akné, hovoria odborníci. Dermatológovia vyvrátili najväčšie mýty o našej pokožke

Zuzana Fulopova

Foto: pexels.com

Naša koža je orgán, ktorý pokrýva celé naše telo. Ak nie je zdravá, často hľadáme príčiny ochorenia a následne liečbu. A tu narážame na množstvo faktov, ktoré ale nie sú vždy aj pravdivé. Toto je výber siedmych, ktoré sú odborníkmi potvrdené alebo naopak úplne vyvrátené.

Článok pokračuje pod videom ↓

Naša koža sa neustále obnovuje

pixabay

Ide o pravdivý výrok. Koža predstavuje ochrannú vrstvu medzi naším telom a vonkajším prostredím. No a na to, aby si koža mohla plniť svoju funkciu, teda nás hlavne chrániť, musia sa v nej obnovovať bunky zvané keratinocyty. Tieto bunky sa neustále delia, pričom si vytvárajú zásobu nových buniek, zatiaľ čo staré sú vylučované cez hornú vrstvu kože von z tela.

Ak chcete mať zdravú pokožku, pite denne dva litre vody

pixabay

Ide o mýtus, pretože množstvo vypitej vody nemá priamy vplyv na našu pokožku. Áno, voda je potrebná pre udržanie hydratácie v pokožke, ale nedá sa určiť presný objem, ktorý zabráni jej dehydratácii. Voda sa dostane do pokožky prostredníctvom krvi a jej množstvo kontrolujú obličky, srdce a cievy. Celkový príjem množstva vody závisí teda aj od fyzickej aktivity, metabolizmu, vonkajšieho prostredia a pod.

Stres môže spôsobiť kožnú chorobu

V tomto prípade ide bohužiaľ o pravdu. V dnešnej dobe sme často vystavení stresovým situáciám, ktoré z dlhodobého hľadiska môžu spustiť rôzne zdravotné problémy a to aj kožné. Vedci zistili, že práve stres je spúšťačom rôznych autoimunitných chorôb, ako psoriáza, ekzém, či vypadávanie vlasov.

Konzumácia čokolády spôsobuje akné

pixabay

V tomto prípade našťastie ide o nepravdivú informáciu. Akné, odborne nazývané acne vulgaris, nevzniká od jedla, ale v dôsledku interakcie pri nadmernej tvorbe kožného mazu, imunitnej reakcii pokožky na upchatí pórov a baktériami na povrchu kože. Konzumácia potravín s vysokým obsahom tukov je síce nezdravá, ale nespôsobuje akné.

Prací prášok spôsobuje ekzém

pixabay

Ide o mýtus. Ekzém je kožná choroba, pri ktorej je vaša pokožka suchá, červená a svrbí. Táto choroba je spôsobená kombináciou genetickej predispozície a vonkajším prostredím. Samotný práci prášok teda nemá vplyv na vznik tejto choroby, môže ale dráždiť pokožku a teda spôsobiť jej suchosť, alebo zhoršiť už vzniknutý ekzém.

Biele pásy na nechtoch sú spôsobené nedostatkom vápnika

Ide o nepravdivú informáciu. Vápnik je síce dôležitý pre zdravé nechty, ale v tomto prípade nejde o jeho nedostatok. Nechty rastú v nechtovom lôžku, ktoré je umiestnené pod kožou, v hornej hrane nechtov. Ak sa toto lôžko naruší, dochádza k nepravidelnosti v rastúcom nechte, čo môže viesť k zachyteniu vzduchu a teda k vzniku bielej škvrny.

Slnko je pre nás dobré

pixabay

V tomto prípade je pravda niekde uprostred, pretože existujú dobré, aj zlé účinky slnečného žiarenia. Slnko žiari v rôznych vlnových dĺžkach, ktoré majú rôzne účinky na pokožku. Napríklad z vlnovej dlžky UVB si koža produkuje vitamín D, nevyhnutný pre zdravie kostí. Taktiež vlnové dĺžky UVB a UVA v kontrolovaných dávkach využívajú dermatológovia pri liečbe niektorých kožných ochorení. Ale keď je koža vystavená veľkému množstvu UV žiarenia, môže dôjsť k narušeniu DNA buniek, čo môže viesť k vzniku rakoviny. Suma sumárum je teda slnečné žiarenie zdravé, ale len v malej miere.

Verili ste všetkým týmto výrokom? Dajte nám vedieť v komentároch.

sciencealert.com

Najnovšie články