Dá sa chôdzou schudnúť a koľko krokov musíte denne spraviť? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Lucia Mužlová Zdravie

Chôdza je jedným z najjednoduchších a najbezpečnejších cvičení vôbec. Je to vynikajúci spôsob ako sa rozhýbať, relaxovať, doplniť chýbajúcu energiu a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Krátku prechádzku by sme mali absolvovať na dennej báze. Ak si myslíte, že je chôdza nudná, ste na omyle. Zapojte priateľov alebo si do slúchadiel pustite hudbu. Drobné maličkosti urobia z chodenia príjemný relax.

Foto: pixabay

Dá sa však chôdzou naozaj schudnúť? Chôdza je skvelá na chudnutie a odporúčajú ju aj lekári. Ak chcete niekde začať, so zmenou jedálnička určite pridajte aspoň 30 minút chôdze denne. Je to ideálny spôsob pohybu najmä ak nemáte dostatok času a nechcete sa všade presúvať autom. Skúste ráno do práce kráčať. Zmení vám to celý deň, za to dám ruku do ohňa pretože to už sama nejaký ten čas praktizujem.

Dokáže vás zbaviť stresu a zlej nálady, taktiež sa naštartujete pred ťažkým dňom. Môžete svoje starosti tzv. „vychodiť“ a do práce prídete ako iný človek. Koľko krokov teda musíte spraviť, aby ste začali chudnúť? Názory odborníkov sa v tomto prípade líšia. Niektorí odporúčajú 10 000 krokov denne a to aspoň 5-krát v týždni.

Foto: pixabay

Ak prejdete cca 1,5 kilometra, spravíte cca 2 000 krokov, čo sa rovná 100 spálených kalórií. 0,5 kg je cca 3500 kalórií, čo znamená, že ak chcete schudnúť 0,5 kg za týždeň, je potrebné spáliť 500 kalórií, čo je približne 10 000 krokov. Toto sú však len čísla. Dôležitý je váš vlastný pocit a radosť z toho, že pre seba niečo robíte. Chudnutie sa možno neprejaví hneď, ale to ani keď cvičíte v posilňovni.

Pomaly a časom by ste ale mali počet krokov zvyšovať. Ak začnete chodiť do práce aj z práce pešo a to pravidelne, výsledky sa dostavia po niekoľkých týždňoch. Nedávna štúdia tiež potvrdila, že ľudia, ktorí po hlavnom jedle absolvovali aspoň 15 minútovú prechádzku mali lepší krvný tlak. Porovnávali to s dobrovoľníkmi, ktorí sa síce prechádzali, no absolvovali jednu 45 minútovú prechádzku v týždni.

Foto: unsplash

Ak zapojíte k chôdzi napríklad nejaké prekážky, schody, kopec a podobne, zvýšite svoj tep a zrýchlite tak aj svoj metabolizmus a spaľovanie. Závery sú teda jasné. Pomocou chôdze sa schudnúť dá, treba však mať na pamäti, že musí byť pravidelná a počet krokov, ktorý denne spravíte v minimálnom počte by mal byť okolo 10 000.

Pozri aj: Podporujú banány chudnutie alebo by ste sa im mali vyhnúť? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Lucia M., womenshealthmag.com

0
Komentovať (0)